Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Je to můj přítel na celý život, říká o vůdci KLDR basketbalista Rodman

Lidé

  7:51
PCHJONGJANG - Severokorejský vůdce Kim Čong-un se setkal s bývalým americkým basketbalistou Dennisem Rodmanem. Američan byl letos na návštěvě KLDR už podruhé. Vládce země, která mimo jiné podle odhadů drží v koncentračních táborech kolem 200.000 lidí, označuje za svého "přítele".

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se setkal s bývalým americkým basketbalistou Dennisem Rodmanem. foto: Reuters

O schůzce informovala severokorejská tisková agentura KCNA. Neuvedla ale zda Kim a Rodman mluvili o osudu amerického misionáře vězněného v KLDR, napsala agentura Reuters.

Rodman z KLDR odletěl po pětidenní návštěvě a po přistání v Pekingu reagoval na otázky novinářů ohledně Kennetha Bae podrážděně a prohlásil, že se ho to netýká, napsala agentura AP. "Víte co? To není moje věc, ptát se na Kennetha Bae," řekl Rodman. "Zeptejte se na to (prezidenta Baracka) Obamy. Zeptejte se Hillary Clintonové," křičel zjevně popuzený Rodman. "Zeptejte se těchhle debilů."

Bývalý basketbalista Dennis Rodman.

Zatímco v ústech převaloval nezapálený doutník, ukazoval Rodman sérii fotografií, na nichž byl při rozhovoru s Kimem u jídla. "Je to můj přítel na celý život. Nestarám se o to, co si o něm lidi myslíte. Je mi u prdele, co si o něm myslí svět, on je můj přítel," dodal. Rodman, který býval hvězdou NBA, odletěl do Severní Koreje, když Pchjongjang nečekaně zrušil pozvání pro Roberta Kinga, zvláštního amerického vyslance pro humanitární otázky. Muž se měl v Pchjongjangu pokusit vyjednat propuštění pětačtyřicetiletého misionáře Kennetha Bae.

Bae letos v květnu dostal trest 15 let nucených prací za "protistátní zločiny". Severokorejský režim ho zadržel v listopadu loňského roku, když do země přijel s turistickou skupinou. Podle ochránců lidských práv se ve vězení prudce zhoršil jeho zdravotní stav.

"Nebudu v Severní Koreji jako diplomat"

Podle krátké zprávy, kterou zveřejnila KCNA, si Kim a Rodman společně strávený čas užili; dopřáli si večeři a podívali se na basketbalový zápas. Kim prý Rodmana "vřele uvítal" a "srdečně s ním pohovořil".

Podle agentury AP řekl Rodman již dříve novinářům, že během pětidenní mise chce zahájit v severokorejské metropoli basketbalovou ligu a popřel, že by jel jednat o osudu misionáře.

"Nebudu v Severní Koreji jako diplomat. Jedu se tam dobře bavit, posedět s kamarádem Kimem a jeho rodinou, zahájit tamní basketbalovou ligu, nic víc," prohlásil výstřední, 201 centimetrů vysoký sportovec, který se při zastávce v Pekingu na cestě z USA do KLDR před novináři objevil ve svých typických slunečních brýlích na očích, ozdobený piercingem ve spodním rtu a obou nosních dírkách.

Dvaapadesátiletý Rodman, který již dříve označil severokorejského diktátora za "úžasného kluka", by prý rád trochu přispěl k překonání kulturních rozdílů a "lidem po celém světě ukázal, že Američané si mohou se Severokorejci rozumět".

Třicetiletý severokorejský komunistický vůdce Kim Čong-un je velkým fanouškem basketbalu a při předchozí Rodmanově návštěvě si podle všeho oba muži dobře rozuměli.

Autoři: ,