Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé

Shakira se vyhne soudu kvůli daňovým únikům. Zaplatí ale vysokou pokutu

Shakira na udílení Latin Grammy Awards (Seville, 16. listopadu 2023) foto: AP

Shakira (46) uzavřela dohodu se španělskou prokuraturou, aby se vyhnula soudnímu procesu. Čelila obvinění z daňových úniků ve výši 14,5 milionu eur, což je v přepočtu asi 355 milionů korun. Podle prohlášení barcelonského soudu popová hvězda souhlasila, že zaplatí dvě vysoké pokuty.
  15:31

Kolumbijská zpěvačka v růžovém kalhotovém kostýmu a se slunečními brýlemi se v pondělí dostavila do soudní síně kolem desáté hodiny, aniž by učinila jakékoli prohlášení pro tisk.

Soudce krátce poté oznámil, že Shakira uzavřela dohodu s prokuraturou, aby se vyhnula soudnímu procesu kvůli obvinění, že v letech 2012 až 2014 nezaplatila ve Španělsku daň z příjmu ve výši 14,5 milionu eur. „V rámci dohody, která znamená konec soudního procesu, obžaloba vyměnila trest odnětí svobody za pokutu,“ uvedl soudce.

Shakira při odchodu ze soudu (Barcelona, 20. listopadu 2023)

Shakira sdělila předsedajícímu soudci, že dohodu se státními zástupci přijímá, a potvrdila, že uznává šest bodů obžaloby, tedy i svou vinu. V rámci dohody zaplatí dvě pokuty, jednu ve výši 7,3 milionu eur (přes 178 milionů korun) a další ve výši 438 tisíc eur (přes deset milionů korun), aby se vyhnula podmíněnému tříletému trestu odnětí svobody.

„Rozhodnutí uzavřít dohodu je reakcí na osobní, emocionální a sentimentální důvody, které nemají nic společného s právními důvody,“ uvedla Shakira v prohlášení vydaném španělskou mediální agenturou, která ji zastupuje. Zpěvačka dodala, že byla připravena hájit svou nevinu, ale rozhodla se dát přednost své kariéře a dětem. „Dospěla jsem k závěru, že výhra není vítězstvím, pokud cenou je, že vás to připraví o roky života,“ dodala.

„Rozhodnutí bylo motivováno osobními záležitostmi,“ řekla novinářům před soudní budovou jedna z právniček Shakiry. Dodala, že právní tým byl přesvědčen, že může prokázat zpěvaččinu nevinu, ale okolnosti se změnily.

Shakira při odchodu ze soudu (Barcelona, 20. listopadu 2023)

Firma pro styk s veřejností, která Shakiru zastupuje, tvrdí, že zpěvačka již zaplatila všechny dluhy a další tři miliony eur na úrocích.

Shakira se dostala do problémů se španělskou justicí kvůli daňovým pravidlům, která určují, že pokud rezident tráví na španělském území více než polovinu roku, musí tam také platit daně. Zpěvačka má úředně trvalé bydliště na Bahamách a tvrdila, že nijak nepochybila. Prokuratura pro ni žádala trest více než osmi let vězení a pokutu 23 milionů eur, tedy v přepočtu kolem 563 milionů korun.

Státní zastupitelství uvedlo, že Shakira strávila více než polovinu každého z uvedených let ve Španělsku, což z ní činí rezidentku. Dospělo také k závěru, že nemovitost v Barceloně, kterou zpěvačka koupila v květnu 2012, sloužila jako rodinný dům. Shakira žila 11 let se španělským fotbalistou Gerardem Piquém, s nímž má dvě děti. Po jejich rozchodu přestěhovala do Miami.

Zpěvačka nadále čelí druhému vyšetřování španělských úřadů kvůli údajným daňovým podvodům z roku 2018. Státní zastupitelství ji v září obvinilo z daňových úniků ve výši 6,7 milionu eur z jejích příjmů za rok 2018, ke krácení daní podle něj využila offshorovou společnost se sídlem v daňovém ráji.

Shakira byla dříve zmíněna v kauze Paradise Papers, která podrobně popisuje daňové úniky mnoha významných osobností, včetně Madonny nebo zpěváka Bono.

Španělské úřady stíhaly kvůli daňovým únikům i řadu dalších celebrit, včetně fotbalistů Cristiana Ronalda, Lionela Messiho a Diega Costy. Všichni se nakonec dohodli s prokuraturou a zaplatili vysoké pokuty.

5. června 2022

Autoři: ,

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...