Kňažko patřil mezi hlavní aktéry pádu komunismu na Slovensku. Už v říjnu 1989 v otevřeném dopise slovenské vládě sdělil, že se rozhodl vrátit titul zasloužilého umělce udělený v roce 1986. Protestoval tím proti perzekuci signatářů petice Několik vět. Následující měsíc se aktivně zapojil do pořádání mítinků a spoluzakládal hnutí Veřejnost proti násilí (VPN).
Poradce Havla i ministr
Po zvolení Václava Havla prezidentem se stal jeho poradcem. Tuto funkci však opustil již v červnu 1990, kdy se rozhořel spor o pomlčku v názvu státu. Poté působil jako poslanec Federálního shromáždění a ministr mezinárodních vztahů Slovenské republiky.
Začátkem 90. let se postavil po bok tehdejšího premiéra Vladimíra Mečiara a stál u zrodu Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS). Spojenectví s kontroverzním premiérem, které bylo Kňažkovi opakovaně vytýkáno, nemělo dlouhé trvání.
Volby na SlovenskuPrezidentských voleb se na Slovensku může zúčastnit kandidát, kterého navrhlo alespoň 15 poslanců ze 150členného parlamentu, nebo kterého v petici podpoří. |
Napětí mezi oběma politiky vyústilo v Kňažkovo odvolání z funkce slovenského ministra zahraničí na jaře roku 1993. Jako řadový poslanec se v následujících letech podílel na vzniku hned několika politických subjektů, mimo jiné Slovenské demokratické a křesťanské unie (SDKU).
Od října 1998 do října 2002 byl ministrem kultury SR ve vládě Mikuláše Dzurindy. V následujících parlamentních volbách už nekandidoval. Místo toho se v lednu 2003 ujal řízení slovenské komerční televize Joj, jejímž ředitelem byl do konce února 2007.
Milan Kňažko se narodil 28. srpna 1945 v obci Horné Plachtince v okrese Veľký Krtíš. Než se mu podařilo dostat na Vysokou školu múzických umění, pracoval jako kulisák, lesní dělník a horník. Akademii dokončil v dramatickém roce 1968, poté mu bylo ještě na dva roky dovoleno pokračovat ve studiích na univerzitě ve francouzském Nancy. Po návratu na Slovensko se postupně stal členem bratislavského Divadla na korze, Nové scény a v roce 1985 vstoupil do činohry Slovenského národního divadla, kde působil až do svého odchodu do politiky v roce 1990.
Dobří holubi či Normal
Populárním se Kňažko stal během 70. a 80. let díky svým filmovým, televizním a divadelním rolím. Starší diváci si jej pamatují jako představitele titulní role ve filmu Dobří holubi se vracejí, ti mladší jako masového vraha Petera Kürtena ze snímku Normal.
Coby divadelní herec je dobře znám i českému publiku. V roce 2011 byl patronem tradičního festivalu Slovenské divadlo v Praze a o čtyři roky dříve byl dokonce nominován na Cenu Thálie za roli Pabla Picassa v pražském Divadle Ungelt.
Milan Kňažko je potřetí ženatý a má tři syny. Je mimo jiné nositelem francouzského Řádu čestné legie.