130 let
Edward Snowden

Edward Snowden | foto: ČTK

Snowdena kontrolují ruské tajné služby, myslí si bývalý ředitel NSA

USA
  •   6:04
SYDNEY - Bývalý ředitel americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Keith Alexander je přesvědčen o tom, že někdejší zaměstnanec této agentury Edward Snowden je pod kontrolou ruských tajných služeb.
  • Snowden loni vyzradil informace, z nichž vyplývá, že NSA a další zpravodajské služby hromadně získávaly údaje z odposlechů a odchycených e-mailů statisíců lidí po celém světě.
  • Nyní žije v Rusku, kde získal dočasný azyl.

Alexander z funkce odešel 31. března a o Snowdenovi hovořil v rozhovoru, který ve čtvrtek otiskne australský list The Australian Financial Review. Agentura Reuters získala přepis tohoto rozhovoru s předstihem dnes.

"Myslím, že jej (Snowdena) nyní ovládají ruské tajné služby. Nevím odkdy přesně nebo jak dalece. Nechají ho dělat jen věci, z nichž má prospěch Rusko nebo které mohou zlepšit jeho důvěryhodnost, ne věci, které by je poškodily," sdělil Alexander.

Metody tajných služeb

Snowden podle něj poskytl až 100.000 tajných dokumentů a podle Alexandera to povede ke ztrátě lidských životů, protože protivníci odkryjí metody tajných služeb.

V rozhovoru hovořil také o bezpečnosti v Asii. Vyjádřil názor, že rychlý rozvoj kybernetické technologie narušuje tradiční světový bezpečnostní pořádek a může vést k nechtěným důsledkům. Zmínil se o kybernetickém útoku na vládní ropnou společnost Saudi Aramco v roce 2012, za nímž byl zřejmě Írán, ale který byl veden servery v USA a narušil tam chod velké telekomunikační společnosti.

Podporovatelé Edwarda Snowdena, bývalého pracovníka americké Národní bezpečnostní agentury, který vyzradil médiím informace o rozsáhlém sledování elektronické koumunikace Američanů tajnými službami, drží jeho portrét během demonstrace před americkým konz

Jako další příklad použil loňský útok na jihokorejský bankovní systém, za nímž byla zřejmě Severní Korea. Obojí je podle něj případ nezamýšlených důsledků, přičemž v tom druhém to mohlo vést až k válce.

K situaci v Asii řekl, že čínské nároky na oblasti v Jihočínském moři bohaté na ropu a plyn vedou ke zvyšování napětí na kontinentě. USA by podle něj měly stát za Japonskem, aby vytvořily rovnováhu proti mocenským snahám Pekingu. "Bude-li Čína dále agresivní, měli bychom uvítat rozšíření militarizace Japonska," prohlásil.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz