Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Intelektuálka i vězeňkyně. Jiřina Šiklová slaví 78. narozeniny

Magazín

  7:00
PRAHA - Je všudypřítomnou osobností české intelektuální společnosti. Jiřina Šiklová, doktorka filozofie, socioložka, signatářka Charty 77, disidentka, uklízečka, vězeňkyně, zakladatelka a propagátorka genderových studií svůj život zasvětila úsilí o politickou a sociální spravedlnost. V pondělí 17. června oslaví 78. narozeniny.

Jiřina Šiklová foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Na Karlově univerzitě, kam se Šiklová vrátila po roce 1989, založila katedru sociální práce. V plánech přednášek na společenskovědních fakultách v celé České republice prosadila téma problematiky genderu, tedy vztahu mezi oběma pohlavími.

U ní v bytě také vznikla první knihovna Gender Studies, ze které se časem vyvinula největší knihovna tohoto tématu ve střední a východní Evropě.

Angažuje se i v politice, v posledních letech několikrát kandidovala za Stranu zelených.

Trestný čin: podvracení republiky

Za minulého režimu Šiklová organizovala transport exilové literatury z republiky a zpátky, spolupracovala s Dokumentačním střediskem československé nezávislé kultury Viléma Prečana v německém Scheinfeldu. V květnu 1982 ji spolu s řadou dalších osob obvinili z trestného činu "podvracení republiky ve spojení se zahraničním činitelem." Proces vyvolal velký negativní ohlas v zahraničí a pod tímto tlakem byl nakonec zastaven.

Organizační talent uplatnila i ve vězení, kam ji poslali nejdříve na deset let a nakonec tam strávila asi rok. Pro vězeňkyně uspořádala kurzy angličtiny a němčiny, zavedla ranní rozcvičky. Sama tento pobyt nazvala "zajímavým zúčastněným pozorováním".

ČTĚTE TAKÉ

Vystudovala historii a filozofii na Filozofické fakultě UK v Praze (studium ukončila v roce 1958). V roce 1995 získala cenu Žena Evropy, která je v Bruselu udílena ženám, jež přispěly k integraci Evropy. O čtyři roky později medaili T. G. Masaryka I. stupně za zásluhy o republiku. Publikuje v desítkách odborných časopisů, je autorkou několika knih, například novějšího titulu Matky po e-mailu.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat