Pátek 25. června 2021svátek má Ivan 15 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Lidé

Spisovatel Le Carré opět kritizuje Bonda: Za dívky a Martini by sloužil všem

James Bond (Daniel Craig) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy James Bond (Daniel Craig) | foto: Reprofoto

LONDÝN James Bond je jenom gangster, který by sloužil každé zemi, která by mu nabídla stálý přísun dívek a suchého Martini. Tento názor na proslulého agenta 007 Jejího Veličenstva vyslovil slavný britský spisovatel špionážních románů John Le Carré u příležitosti nadcházející reprízy svého televizního interview o Bondovi z roku 1966.

"Nemám rád Bonda," řekl tehdy. "Nejsem si jistý, že Bond je rozvědčík. Myslím, že je velký omyl zařazovat Bonda do kategorie špionážní literatury. Zdá se mi, že je to spíš určitý druh mezinárodního gangstera s povolením zabíjet, jak se říká. Je to člověk mimo jakýkoli politický kontext. Bonda například vůbec nezajímá, kdo je prezidentem Spojených států nebo Sovětského svazu."

Interview bude tento týden znovu vysílat televize BBC4 v pořadu "Jejich vlastními slovy", který formou archivních záběrů představí některá velká jména britské literatury.

"Dnes bych byl mnohem vlídnější," řekl Le Carré magazínu Radio Times poté, co svůj někdejší rozhovor znovu zhlédl.

Přesto se ale jeho názor na Bonda patrně v zásadě nezměnil. "U Bondových kořenů je něco fašistického a materialistického. Člověk si nemůže nepomyslet, že by stejné věci dělal pro kteroukoli jinou zemi, pokud by dívky byly tak hezké a Martini tak suché," řekl.

Podle jeho názoru lidé pod vlivem filmových verzí Bonda ztratili ze zřetele jeho knižní podobu.

"Bondovky" jsou dílem spisovatele Iana Fleminga (1908-1964). Na rozdíl od Le Carrého děl v nich má velké místo násilí.

Le Carré také pochybuje o věrohodnosti Bonda jako postavy. On sám prý ve své knize Vyzvědač, který přišel ze zimy, psal o realitě, zatímco u Fleminga je to "fantazírování".

Oba spisovatelé po určitou dobu pracovali pro britskou tajnou službu. Le Carré do svých knih přenesl některé své zkušenosti z té doby, zatímco Bondova dobrodružství mají do reality daleko. Pro mnohé Brity je ale právě tato postava kvintesencí britského rozvědčíka. Před třemi lety musel dokonce tehdejší šéf výzvědné služby MI6 při náboru do ní upozorňovat, že skuteční špioni se agentovi 007 nepodobají. "To je největší mýtus o této službě. Skutečně nemáme povolení zabíjet," řekl.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...