Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé

Spisovatele Camuse možná zavraždila sovětská KGB

Albert Camus foto: ČTK

VÍDEŇ - Slavného francouzského spisovatele a filosofa Alberta Camuse možná zavraždili agenti sovětské tajné služby KGB. Více než 50 let po úmrtí spisovatele o tom informoval italský deník Corriere della Serra, jenž se odvolává na údajně dosud nezveřejněnou pasáž z deníku českého spisovatele a překladatele Jana Zábrany.
  20:01

Pode Corriere della Serra Zábrana, jenž zemřel v roce 1984, píše o vražedném komandu, které na nositele Nobelovy ceny za literaturu mohl poslat sovětský ministr zahraničí Dmitrij Šepilov. Zábrana se prý odvolává na nejmenovaného muže, jenž hodně ví a má "dobře informované zdroje".

Sovětští špioni údajně poškodili pneumatiky automobilu, v němž Camus osudného 4. ledna 1960 jel se svým nakladatelem Michelem Gallimardem do Paříže. Ve vesnici Villeblevin však bourali a oba nehodu nepřežili.

ALBERT CAMUS

Camus je autorem románů Cizinec nebo Mor, ale také filozoficky motivovaných esejů jako Mýtus o Sysifovi či Člověk revoltující. V posledním ze jmenovaných vyjádřil Camus zejména nutnost člověka bouřit se - neboť podle něj právě jen neustálou revoltou člověk stvrzuje své bytí.

Camusovi bylo 46 let. Camusův životopisec Olivier Todd však spikleneckou teorii nepokládá za důvěryhodnou. Naznačil však, že Sověti vyžívali Čechoslováky na špinavou práci.

V Camusově kapse se také našla nepoužitá jízdenka na vlak do Paříže. Autor románů Cizinec a Mor zřejmě na poslední chvíli přijal nabídku svého přítele, že jej vezme autem.

Motiv?

Podle verze, o níž píše Zábrana, však chtěl Šepilov Camuse nechat zavraždit, protože mu Francouz dával za vinu násilné potlačení maďarského povstání v roce 1956.

Na Zábranu upozornil italský básník Giovanni Catelli, jenž zjistil, že ve zveřejněné verzi výboru ze Zábranových deníků Celý život chybí příslušná pasáž.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat