Je legitimní bát se uprchlíků? Spisovatelka Hůlová popíchla levicové elity |
Zkrátka se zastala lidí bojících se migrantů, kteří si za to od některých intelektuálů vysloužili označení rasisti nebo xenofobové. Co si o tom myslí dnes, kdy se situace dále vyhrocuje?
Rozhovor s introvertní autorkou ale nebyl nic snadného. Slova hledala s tak klopotnou poctivostí, že než dokončila větu, vypila jsem kafe. Osobnější otázky? Na to zapomeňte. Zkrátka, jak už to u spisovatelů bývá, raději píše než mluví. Jen při psaní se totiž „dostává do jiných dimenzí“.
LN: Po vaší rozhlasové výzvě se leccos stalo – migrace už má parametry exodu, Evropská unie se hádá o kvóty, Klaus stvořil petici... Co to udělalo s vaším názorem? Co s vámi dělá pohled na ty další a další tisíce migrantů?
Ono... hrozně těžce se o tom mluví. Pokud člověk cítí obavy, kličkuje teď i tím jazykem, aby to nebylo špatně vyloženo. No a už to mě štve. Vy jste mi dala otázku a já jsem vlastně v křeči. Je to tak, že když se člověk podívá na ty individuální osudy, na fotografie utonulých dětí, tak tam nejsou žádná ale. Je prostě potřeba pomoci, ti lidí jsou v nouzi.
Koordinovat pomoc s Evropou. Přijmout kvóty je povinnost. Ale když se na to podívám bez emocí, tak mám obavy, jak to Evropa zvládne. Takže je tam vedle roviny soucitu i rovina obav z toho, co Evropu čeká. V té debatě, která se tady vede, mi strašně chybí nějaký výhled do budoucna, na podobu společného soužití. Přijde mi falešné, když někdo na obavy reaguje způsobem: „Přišlo sem jenom tisíc lidi, to je prd.“ Ty obavy přece nejsou z té tisícovky, ale z procesu, nad nímž nemáme kontrolu. Evropa na to nebyla připravená.
Pátek LN, 18. záříČerstvě z tiskárny -- nové číslo magazínu Pátek. Listujte a zítra v trafikách spolu s Lidovými novinami.
Posted by Pátek LN on 17. září 2015
LN: Člověk kličkuje jazykem, jak jste řekla, ale neví si rady ani s emocemi. Víte, co první mě napadlo nad tou fotografií utonulého chlapečka? Objednaný doják. Skvělá práce nějaké PR agentury. Byl tak hezky oblečený, tak úhledně ležel, žádná devastace smrtí – jak z nějakého oscarového filmu. No ale okamžitě mi bylo hanba.
Ano, člověk si neví rady s vlastními emocemi. Je mu stydno, když jim podléhá a jindy hanba, když ho nechají chladným. Mě na tom v té emoční rovině asi nejvíc zajímá, kde začíná xenofobie a končí prostor relevantních obav – málokdo se to snaží definovat. Kde jsou všichni ti arabisti a orientalisti, které rok co rok chrlí filozofická fakulta? Proč nejsou ve veřejném prostoru slyšet? Kde je Sámer Issa, Klára Issová a další populární Češi syrského původu? Mohli by přece teď pro rozehnání strachů hodně udělat.
LN: Jak si vysvětlujete, že bývalá východní Evropa je k imigrantům daleko méně vstřícná než ta západní?
No protože spousta lidí tady má pocit, že pořád jsme v rámci Evropy ti chudí příbuzní, kteří se ještě nedohrabali k západoevropskému standardu.
LN: Zkrátka si pořád ještě myslíme, že pomáhat by se mělo spíš nám?
Ano. Jako by východní Evropa trpěla deficitem soucitu, protože má pocit, že ještě pořád by se mělo soucítit s ní. To je to čecháčkovství. My si neuvědomujeme, že už patříme mezi nejbohatší státy na světě. Odmítáme si to připustit. Nehodí se nám to do našeho obrazu sebe samých, protože bychom už neměli nárok na to se litovat.
Viewegh o konci manželství: Přiznání nevěry? Jako pokálet se v autobuse. Tu a tam se to stane |
Taky jsem si v téhle souvislosti vzpomněla na referendum o vstupu do Evropské unie. Já tehdy hlasovala proti. Byl to takový můj osobní truc, bylo jasné, že referendum projde. Ale tenkrát se ta debata taky vedla v duchu: správňák hlasuje pro vstup, kdo je idiot, respektive posránek, co se bojí konkurence, volí proti. Veřejnou debatu suplovala masáž, vymývárna mozků, šermovalo se xenofobií. V médiích bylo jenom o tom, co všechno nám Evropská unie dá a kam se s ní dostaneme. Ale že to znamená taky nějakou solidaritu a závazky, že když přijdou těžkosti, budeme muset pomoct – o tom nepadlo ani slovo.
Ta debata byla silně zjednodušená a teď nás dobíhají její důsledky. A špatně tu debatu vedli, do velké míry, podobní multikulti nadšenci, lidé stejného intelektuálního kadlubu, jako ti, kteří dnes šmahem označují lidi s obavami z migrantů za rasisty. Ve jménu našeho vstupu do Evropské unie tu debatu co nejvíc zjednodušili a teď se potýkáme s neochotou k solidaritě. Protože kvůli tomu jsme přece s prominutím do Evropské unie nevstupovali.
Přitom já té multikulti pozici rozumím. A souhlasím i s tou peticí vědců, rasismus a xenofobie jsou prostě zlo. Jenže na začátku té petice se píše: „Cílem této výzvy není zlehčovat skutečná rizika plynoucí z imigrace, ale poukázat na xenofobii...“ Akorát že o těch rizicích tam pak nikde není ani slovo!
V magazínu dále najdete:
- Vědci začali měřit štěstí. Kdo je šťastný člověk a proč šťastné manželství prodlužuje život?
- S profesorem Donem Sparlingem o Czenglish, folklóru a životě Kanaďana v normalizačním