Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Dětem nechybí ani tak trestající otec, ale otcovský princip, tvrdí psychoanalytik

Jak se má otec chovat k dětem, aby je dobře připravil na život v dospělosti, a co všechno může při jejich výchově pokazit? K čemu jsou dětem limity a pravidla v dnešní době, která je stále více zamlžuje, ne-li zcela smazává? I na tyto otázky se pokouší v rozhovoru o otcích a otcovství odpovědět italský psychoanalytik Luigi Zoja, pokračovatel švýcarského lékaře, psychoterapeuta a zakladatele analytické psychologie Carla Gustava Junga (1875–1961).
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

V. Student

19. 11. 2017 8:18

Mám k tomu dvě věci. První: dobrý rozhovor.

Druhá: kdyby všichni terapeuti, psychologové a psychiatři odpovídali na otázku "Jak mám vychovat své děti" podobně jako tenhle chápek, bylo by vyhráno. Vyhráno ve smyslu, že by nás tou odpovědí nutili vzít odpovědnost sami na sebe. Ale také rodičovskému sebevědomí by nás tím učili (lépe řečeno svým neustálým kaceřováním výchovných chyb nám ho nebrali).

Skutečnost? Symbolicky je vyjádřená tím prvním dotazem: "Jak mám vychovávat...?". Nesebevědomí a vystrašení rodiče hledají autoritu, za kterou by se schovali. Někoho, na koho by v případě kritiky svých výchovných metod mohli ukázat a říct: "Ale tady psycholog to říká...!"

0 0
možnosti

18. 11. 2017 20:03

Ani bych nečekal tak skvělý rozhovor v LN. "Mýtus o Prométheovi" stejně jako příběh "Adama a Evy" stále nosné téma nejen pro literaturu, divadelní hry a umění vůbec. Napětí v každé lidské bytosti, jež analyzuje např. Martin Buber v díle "Já a Ty" (já a ono), nebo E. Fromm: "Mít nebo být?", či V.F. Frankl: "O smyslu života" (logoterapie)....

0 0
možnosti

18. 11. 2017 15:17

Pán Zoja má na medline 2 nepodstatné publikácie (obe bez abstaktu, zrejme iba letter to editor).

Takže nie je za ním žiadny relevntný výskum.

0 0
možnosti

P. Han

18. 11. 2017 15:32

Luigi Zoja Luigi Zoja Ph.D. (1943) is an Italian psychoanalyst and writer. He took a degree in economics and did research in sociology during the late 1960s. Soon thereafter he studied at the C. G. Jung Institute in Zurich. After taking his diploma, Zoja returned to Zurich to work at a clinic for several years. He maintains a private practice in Milan. He also practiced for two years in New York City, during a period that bracketed the terrorist attacks on New York and Washington, D. C. He has taught regularly at the Zurich Jung Institute, and also on occasion at the Universities of Palermo and Insubria. From 1984 to 1993, Zoja was president of CIPA (Centro Italiano di Psicologia Analitica), and from 1998 to 2001 was president of the IAAP (International Association of Analytical Psychology). Later he chaired the IAAP's International Ethics Committee. His essays and books have appeared in 14 languages.

https://en.wikipedia.org/wiki/Luigi_Zoja

Takže podle vás ho do těch vysokých funkcí j

0 0
možnosti

V. Kotas

18. 11. 2017 13:06

K otcovskému principu patří i to trestání. Bohužel dnes mají hlavní slovo při výchově maminky ( většinou samoživitelky ) a vychovávají bohužel mamánky ( i tu vojnu jim nepřejí ), vzápětí se diví, že dcery nemůžou najít chlapa.

0 0
možnosti

D. Grundel

18. 11. 2017 19:43

U nas je vetsina maminek samozivitelky? Na to jste prisel kde?

0 0
možnosti

J. Škodák

18. 11. 2017 10:54

Nic nového pod sluncem! Láska otce je podmíněná, to znamená, že si ji musíme zasloužit a to platí pro obě pohlaví! Láska Matky je nepodmíněná a dává pocit jistoty a není o zásluhách, prostě tady je za každých okolností. Proto sé této lásce říká„ opičí"! Pokud tedy chybí ta otcovská láska při výchově mladíka jako vzor, má to potom fatální následky, protože zůstává jen ta opičí matčina a pokud je matka se synem sama často s pomocí babičky, je donucena hrát také roli muže. Jinak se z takových mládenců stávají mamánci a když si hledají potom partnerku pro život, tak hledají podvědomě matku, ale partnerka-manželka odmítá hrát roli matky a jsme tam, kde se nacházíme. Takový vztah nemůž fungovat a takové vztahy se rozpadnou a jsme v začarované kruhu, který narůstá spirálovou řadou! Je to pochopitelně mnohem komplikovanější, těch vlivů je více, ale velký podíl na tom má ten chybějící otcovský princip!

0 0
možnosti

D. Grundel

18. 11. 2017 19:44

Haleluja...

0 0
možnosti

18. 11. 2017 10:43

Velmi hezký a zajímavý článek. K těm mýtům jejichž roli převzala věda. Jsem racionální typ, ale zároveň se smyslem pro ty mýty. A ty mýty nám některé věci sdělují jaksi přesvědčivěji. Sdělují je formou příběhů. Věda co se týče člověka, sociálních vztahů apod., stejně nikdy není klasická exaktní věda a často zcela přehodnocuje svá tvrzení. Mýty jsou tu s námi už více něž 2.000 let.

0 0
možnosti

18. 11. 2017 10:31

Zajímavý rozhovor.

0 0
možnosti

18. 11. 2017 7:43

Sekularizace přispěla k rozkladu rodin a dnešní multikulturní vize s prosazováním feministických genderových metod to úspěšně prohlubuje. Pokud se Evropa nevrátí k původní křesťanské kultuře aspoň vymře a Evropu převezme jiná kultura. A nemusí to dlouho trvat. Otcovský princip bude zachován.

0 0
možnosti

D. Grundel

18. 11. 2017 9:50

Stejne tak mohu tvrdit, ze kristianizace prispela k rozvratu tradicni rodiny. Tradice je to, na co jsou lidi zvyykli, neznamena to ale, ze to je vzdy dobre.

Krestanska kutura neni v Evrope "puvodni". I krestanstvi je umele vytvoreny soubor norem chovani. Mimochodem zalozeny na patriarchatu.

0 0
možnosti

K. Kořinek

18. 11. 2017 7:35

Osvojení děti homosexuály ten problém vyřeší ;-)

0 0
možnosti