Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Dětem nechybí ani tak trestající otec, ale otcovský princip, tvrdí psychoanalytik

Jak se má otec chovat k dětem, aby je dobře připravil na život v dospělosti, a co všechno může při jejich výchově pokazit? K čemu jsou dětem limity a pravidla v dnešní době, která je stále více zamlžuje, ne-li zcela smazává? I na tyto otázky se pokouší v rozhovoru o otcích a otcovství odpovědět italský psychoanalytik Luigi Zoja, pokračovatel švýcarského lékaře, psychoterapeuta a zakladatele analytické psychologie Carla Gustava Junga (1875–1961).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

V. Kotas

K otcovskému principu patří i to trestání. Bohužel dnes mají hlavní slovo při výchově maminky ( většinou samoživitelky ) a vychovávají bohužel mamánky ( i tu vojnu jim nepřejí ), vzápětí se diví, že dcery nemůžou najít chlapa.

0/0
18.11.2017 13:06

D. Grundel

Ano, ale jak Stary zakon tak Novy zakon napsal clovek.

0/0
18.11.2017 11:16

J. Škodák

To je demagogie jako prase! Kde jste na takové nesmysly přišel? Právě křesťanská tradice vychází ze Starého a Nového zákona, kde je základem rodina! Tedy mimochodem si protiřečíte, protože patriarchát stojí na tom otcovském principu!

0/0
18.11.2017 11:00

J. Škodák

Nic nového pod sluncem! Láska otce je podmíněná, to znamená, že si ji musíme zasloužit a to platí pro obě pohlaví! Láska Matky je nepodmíněná a dává pocit jistoty a není o zásluhách, prostě tady je za každých okolností. Proto sé této lásce říká„ opičí"! Pokud tedy chybí ta otcovská láska při výchově mladíka jako vzor, má to potom fatální následky, protože zůstává jen ta opičí matčina a pokud je matka se synem sama často s pomocí babičky, je donucena hrát také roli muže. Jinak se z takových mládenců stávají mamánci a když si hledají potom partnerku pro život, tak hledají podvědomě matku, ale partnerka-manželka odmítá hrát roli matky a jsme tam, kde se nacházíme. Takový vztah nemůž fungovat a takové vztahy se rozpadnou a jsme v začarované kruhu, který narůstá spirálovou řadou! Je to pochopitelně mnohem komplikovanější, těch vlivů je více, ale velký podíl na tom má ten chybějící otcovský princip!

0/0
18.11.2017 10:54

Velmi hezký a zajímavý článek. K těm mýtům jejichž roli převzala věda. Jsem racionální typ, ale zároveň se smyslem pro ty mýty. A ty mýty nám některé věci sdělují jaksi přesvědčivěji. Sdělují je formou příběhů. Věda co se týče člověka, sociálních vztahů apod., stejně nikdy není klasická exaktní věda a často zcela přehodnocuje svá tvrzení. Mýty jsou tu s námi už více něž 2.000 let.

0/0
18.11.2017 10:43

Zajímavý rozhovor.

0/0
18.11.2017 10:31

D. Grundel

Stejne tak mohu tvrdit, ze kristianizace prispela k rozvratu tradicni rodiny. Tradice je to, na co jsou lidi zvyykli, neznamena to ale, ze to je vzdy dobre.

Krestanska kutura neni v Evrope "puvodni". I krestanstvi je umele vytvoreny soubor norem chovani. Mimochodem zalozeny na patriarchatu.

0/0
18.11.2017 9:50

Sekularizace přispěla k rozkladu rodin a dnešní multikulturní vize s prosazováním feministických genderových metod to úspěšně prohlubuje. Pokud se Evropa nevrátí k původní křesťanské kultuře aspoň vymře a Evropu převezme jiná kultura. A nemusí to dlouho trvat. Otcovský princip bude zachován.

0/0
18.11.2017 7:43

K. Kořinek

Osvojení děti homosexuály ten problém vyřeší ;-)

0/0
18.11.2017 7:35

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...