Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Státní pohřeb nebude. Poslední rozloučení s Čáslavskou proběhne v Národním divadle

Magazín

  9:30aktualizováno  15:51
PRAHA - Poslední rozloučení s legendární sportovní gymnastkou Věrou Čáslavskou, která v úterý podlehla v 74 letech rakovině, se uskuteční v pondělí 12. září v Národním divadle. Serveru iDNES to řekla dcera sedminásobné olympijské vítězky Radka Čáslavská.

Na přání rodiny se rozloučení neuskuteční na pohřbu, ale v Národním divadle. foto: ČTK

Washington Post: Protest Čáslavské a pěst v rukavici černošských atletů byly největší činy OH

Návrhy, že by slavná olympionička měla státní pohřeb, její rodina odmítla. Na přání rodiny se v Národním divadle nebude konat pohřeb, ale oficiální rozloučení.

„Bude to oslava Věry Čáslavské,“ uvedl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru, který poslední rozloučení uspořádá. Smuteční obřad začne v pondělí 12. září v 10 hodin.

Do Národního divadla přijdou vedle rodiny, přátel a osobností sportovního světa rozloučit s historicky nejúspěšnější českou olympioničkou také ministři vlády Bohuslava Sobotky. Kvůli pietě, kterou naplánoval po dohodě s rodinou Český olympijský výbor ve spolupráci s ministerstvem školství a Úřadem vlády, kabinet posune své pravidelné jednání na pondělní odpoledne.

Divadlo Komediograf uvedlo 31. srpna v Brně svou inscenaci Jak se Husákovi...
Lidé zapalují svíčky za gymnastku Věru Čáslavskou na Václavském náměstí

V Národním divadle se v roce 2000 sportovci, fanoušci i politici z České republiky i ze zahraničí loučili s jinou legendou českého sportu běžcem Emilem Zátopkem.

„Vzpomínková akce bude složena z úryvku z baletního a divadelního představení, které sama Věra Čáslavská navštěvovala. Chceme uctít její památku tím, co jí v životě dělalo radost,“ uvedla v tiskové zprávě ministryně školství Kateřina Valachová. Na pietu budou podle ní pozváni přátelé Čáslavské, její sportovní vrstevníci i současní reprezentanti a zahraniční hosté ze sportovního prostředí.

Veřejnost bude podle zprávy Úřadu vlády moci Čáslavské vzdát hold v blízkosti Národního divadla po ukončení oficiálního programu.

Od středy mohou lidé na Čáslavskou zavzpomínat na pietním místě v pražském obchodním centru Quadrio, kde byla během nedávných olympijských her fanouškovská zóna.

Do kondolenční knihy se mohou zapisovat rovněž na městském úřadu v Černošicích, kde gymnastka žila.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat