Muži, ženy i děti v tradičních albánských krojích, křesťanští duchovní, řádové sestry i bratři včera zcela zaplnili náměstíčko před katedrálou, jež nese jméno Matky Terezy. Slavnostní mše se z - přes sto kilometrů vzdáleného - hlavního města Tirana přijel zúčastnit i albánský premiér Sali Berisha. Na tiranském náměstí pokládali lidé u jejího památníku červené růže. To vše k uctění památky katolickou církví blahořečené Matky Terezy.
"Nezáleží na oslavách, ale na odkazu Matky Terezy, který musí sloužit jako symbol míru pro všechny Albánce," řekla agentuře AFP Suzana Turku z albánského ministerstva kultury.
Ačkoliv byli oba její rodiče národností Albánci, narodila se Matka Tereza - občanským jménem Agnes Gonxha Bojaxhiuová -v makedonské Skopji. Zde se kromě mše svaté v hlavní katedrále konalo v jejím jménu také zvláštní zasedání parlamentu.
Další stovky lidí, včetně dětí a turistů, včera zaplavily okolí hrobu Matky Terezy v ústředí řádu Misionářek milosrdenství, který založila v roce 1950 ve východoindické Kalkatě. Chudým z tohoto města zasvětila většinu své charitativní činnosti, a tedy i života. U příležitosti kulatého výročí se v Kalkatě konají slavnosti nabízející jídlo pro chudé, filmový festival věnovaný jejímu životu a dílu, ale bude například pokřtěn i nový vlak, pojmenovaný Mother Express.
Speciální modrobílý vlak v barvách sárí Matky Terezy bude cestovat po celé Indii s výstavou o skutcích této nositelky Nobelovy ceny za mír. Indická vláda vydává u příležitosti jejích nedožitých narozenin pamětní minci.
"Její život a dílo jsou stále inspirací pro mladé i staré, bohaté i chudé, pro lidi všech vrstev, náboženství a národů," uvedla sestra Mary Premová, jež stojí v čele řádu. Papež Benedikt XVI. označil Matku Terezu ve zdravici, kterou do Kalkaty zaslal, za "neocenitelný dar".
Matka Tereza měla přes svou oblibu i řadu odpůrců, kteří jí vyčítali, že je katolickou fundamentalistkou. Umírajícím například údajně odmítala podávat léky tišící bolest a brojila proti rozvodům a potratům. Ty označovala za největší hrozbu pro pokoj ve světě.
Když 5. září 1997 Matka Tereza zemřela, vystrojila jí Indie státní pohřeb. O šest let později byla papežem Janem Pavlem II. blahořečena v nejrychlejším procesu beatifikace v historii katolické církve. Její svatořečení se očekává v brzké době.
Příznivci Matky Terezy demonstrovali v New YorkuPřes 100 lidí demonstrovalo v noci na dnešek v New Yorku proti rozhodnutí majitele Empire State Building neosvítit slavný mrakodrap modrou a bílou barvou na počest stého výročí narození misionářky Matky Terezy. Ikona New Yorku namísto toho zářila červenou, bílou a modrou barvou na připomenutí 90 let od chvíle, kdy americké ženy získaly volební právo. |