Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé

Zpěvák hitu ze Shreka zemřel. Stevu Harwellovi bylo 56 let

Steve Harwell (Las Vegas, 28. září 2019) foto: Profimedia.cz

Zpěvák Steve Harwell (56) zemřel. Uvedl to manažer kapely Smash Mouth Robert Hayes s tím, že zpěvák zemřel ve svém domě v Boise v Idahu s rodinou a přáteli po svém boku. Přesnou příčina smrti neuvedl, ale dříve informoval, že přes víkend mu byla poskytována hospicová péče.
  18:40

„Steve Harwell byl skutečný americký originál. Ohromná osobnost, která vystřelila do nebe jako raketa. Na Stevea budeme vzpomínat pro jeho neochvějné soustředění a zanícené odhodlání dosáhnout výšin popových hvězd. A skutečnost, že dosáhl tohoto téměř nemožného cíle s velmi omezenými hudebními zkušenostmi, činí jeho úspěchy o to pozoruhodnější,“ uvedl manažer v prohlášení pro CNN s tím, že zpěvákovými jedinými nástroji byly šarm, charisma s nebojácně bezohledné ambice.

Robert Hayes již dříve uvedl, že bývalý zpěvák kapely Smash Mouth, jež se proslavila mimo jiné hity Walkin’ on the Sun a All Stars, která zazněla i ve filmu Shrek, je na tom špatně a nezbývá mu moc času.

Shrek

„Steve odpočívá doma, stará se o něj jeho snoubenka a je mu poskytována hospicová péče. Přestože Steve nevystupuje se Smash Mouth již dva roky a kapela pokračuje v turné s novým zpěvákem Zachem Goodem, jeho odkaz bude žít dál prostřednictvím hudby,“ uvedl manažer kapely Robert Hayes v prohlášení pro magazín People.

„Stevův ikonický hlas je jedním z nejznámějších hlasů jeho generace. Steve miloval fanoušky a rád vystupoval. Ačkoli je tu Steve stále s námi, bohužel to bude jen na krátkou dobu. Moje jediná dodatečná poznámka je, že doufáme, že lidé budou v této těžké době respektovat soukromí Steva a jeho rodiny,“ dodal.

Steve Harwell podle webu TMZ trpí selháním jater poté, co se v nemocnici léčil kvůli nadměrnému pití alkoholu. Bývalý frontman skupiny Smash Mouth v posledních letech bojoval s vícero zdravotními problémy.

V roce 2013 mu diagnostikovali kardiomyopatii, což je onemocnění srdečního svalu spojené s poruchou srdeční funkce a Wernickeho encefalopatii, tedy akutní a potenciálně fatální neuropsychiatrický syndrom způsobený deficitem thiaminu vyskytující se v převážné většině případů u alkoholiků, který bývá často příčinou deliria u hospitalizovaných pacientů. Také kvůli duševním problémům v roce 2021 oznámil odchod z kapely.

„Už jako dítě jsem snil o tom, že budu rocková hvězda a budu vystupovat před vyprodanými arénami. Měl jsem to štěstí, že jsem si tento sen splnil. Pro mé kolegy z kapely, bylo mi ctí vystupovat s vámi po všechny ty roky a neumím si představit nikoho jiného, s kým bych se raději vydal na tuto divokou cestu,“ prohlásil zpěvák tenkrát.

„Našim věrným a úžasným fanouškům, děkujeme, díky vám to všechno bylo možné. Tolik jsem se snažil překonat své fyzické a duševní zdravotní problémy a naposledy před vámi hrát, ale prostě jsem nebyl schopen,“ dodal.

Zpěvák a jeho kapela Smash Mouth prodali přes 10 milionů alb po celém světě. Mezi jejich největší hity patří skladby Walkin’ on the Sun z roku 1997 a hlavně All Star z roku 1999. Z pětice původních členů kapely nezůstal nikdo a nyní skupina vystupuje ve trojici.

Autor: