Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Střepina mu obnažila mozek. Karel Vašátko se vyznamenal v boji u Zborova, zemřel po operaci

Kalendář hrdinů

  5:46
Jedním z nejvyznamenávanějších vojáků na východní frontě za první světové války byl Čech Karel Vašátko. Jako první z příslušníků České družiny získal všechny stupně Kříže svatého Jiří a mohl tak užívat titul „úplný georgijevský kavalír“, tedy rytíř svatého Jiří.

Karel Vašátko foto: VHÚ

Hrdým partnerem rubriky Kalendář hrdinů je společnost Česká zbrojovka

Česká zbrojovka

Narodil se 13. července 1882 v tehdy samostatné obci Litohrady, dnes části Rychnova nad Kněžnou. V Rychnově nad Kněžnou absolvoval osmileté gymnázium. Po vojenské prezenční službě v rakousko-uherské armádě nastoupil studium práv, ale po roce přestoupil na Filosofickou fakultu University Karlovy v Praze, kde studoval historii a zeměpis. Patřil k žákům Josefa Pekaře. V roce 1912 odjel pracovat k příbuzným do Ruska. Zde se stal správcem rozsáhlého statku svého strýce ve vsi Vilije v Ostrožském újezdu ve Volyňské gubernii.

Příběhy legionářů

Po vypuknutí války byli se svým strýcem jako rakousko-uherští státní občané internováni. Ještě v srpnu 1914 se Karel Vašátko dobrovolně přihlásil do České družiny a byl zapsán do její 2. roty jako vojín. Na frontu odešel v listopadu 1914. Velmi úspěšně se účastnil desítek nebezpečných průzkumných akcí v nepřátelském zázemí. Za své bojové zásluhy získal Kříž sv. Jiří I., II., III. a IV. stupně a Medaili sv. Jiří II., III. a IV. stupně. Působil také při náboru zajatců do čs. jednotek v Rusku.

V bitvě u Zborova 2. července 1917 šel do útoku v hodnosti praporčíka mezi prvními, ve skupině vybraných vrhačů granátů před první polorotou 2. roty 1. československého střeleckého pluku. Mezi druhou a třetí linií rakousko-uherských zákopů byl zraněn do hlavy. Střepina granátu mu na zátylku odštípla kus lebky a obnažila mozek. Za své hrdinství v bitvě u Zborova obdržel Řád sv. Stanislava III. stupně s meči a bantem, Řád sv. Jiří IV. stupně a Kříž sv. Jiří IV. stupně s vavřínovou ratolestí.

Na podzim 1917 byl povýšen na podporučíka a po částečném zotavení ze zborovského zranění se v únoru 1918 vrátil do služby. V dubnu 1918 byl přidělen ke štábu Československého sboru a do konce roku postupně povýšen do hodnosti podplukovníka. Zemřel 9. ledna 1919 v Čeljabinsku na následky operace svého zranění od Zborova. Druhá rota 1. čs. střeleckého pluku si na jeho počest zvolila čestný název „Vašátkova“.

Jedním z nejvyznamenávanějších vojáků na východní frontě za první světové války...

V roce 1933 byly jeho ostatky převezeny do vlasti a uloženy v Památníku osvobození v Praze. Za protektorátu byly na příkaz okupantů bez publicity uloženy v rodinném hrobě v Solnici, nedaleko od Litohrad, kde odpočívají dodnes. Synovec Karla Vašátky, Alois Vašátko, byl vojenským letcem. Za druhé světové války velel 312. československé stíhací peruti a posléze i celému Československému Wingu (jeho příběh najdete zde).

Seriál Kalendář hrdinů vzniká ve spolupráci s VHÚ Praha
Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat