Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Suchánek bude ústavním soudcem, senát schválil jeho nominaci

Lidé

  10:22aktualizováno  15:27
PRAHA - Odborník na ústavní právo a právní poradce ČSSD Suchánek bude nejmladším ústavním soudcem. Čtyřicetiletý Suchánek získal v tajné volbě 38 ze 65 senátorských hlasů.

Odborník na ústavní právo a právní poradce ČSSD Suchánek. foto: ČTK

Suchánek před volbou senátorům slíbil, že se po zvolení ústavním soudcem vzdá členství v sociální demokracii. Po volbě novinářům řekl, že tak učiní nejpozději ve čtvrtek. Uvedl také, že nebude rozhodovat v kauzách, v nichž by mohl být napadán pro podjatost. Podotkl rovněž, že členství v politické straně je ústavním právem a nikdo kvůli tomu nesmí být diskriminován.

"Samozřejmě jako soudce Ústavního soudu budu vystupovat nezávisle a nestranně a v souladu s těmi hodnotami, které jsem v dosavadní své profesní činnosti zastával. Jsou to hodnoty demokratického právního státu, který dbá na ochranu základních práv a svobod všech občanů naší země," uvedl Suchánek.

Reagoval tak na obavy předsedy ústavně-právního výboru Miroslava Antla (za ČSSD) nebo bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové (za SZ), že s ohledem na své dosavadní působení nebude dostatečně objektivní. Wagnerová poukázala na to, že Suchánek zastupoval ČSSD při projednávání její ústavní stížnosti na církevní restituce a před volbou své budoucí kolegyně Kateřiny Šimáčkové shromáždil jen její nekritické názory na toto téma. Zmínila také, že svého kritika z řad studentů práv Karlovy univerzity označil za podporovatele ODS a člena křesťanské organizace YMCA.

Kritici vyčítali Suchánkovi také nedostatek justiční praxe. "Praxe pana kandidáta je ryze teoretická a konzultační," uvedl například Antl. Justiční praxe ale není pro soudce Ústavního soudu podmínkou, podotkl Suchánek. Odkazoval se na své působení v akademické sféře, v exekutivě i v advokacii.

Suchánek nemá žádné morální pochybení, tvrdí Vícha

Suchánkovi s obhajobou pomohli také členové ČSSD. Podle předsedy jejích senátorů Petra Víchy nemá žádné charakterové či morální pochybení. "Ne každý, kdo je - ve světle těch minulých dní - sociální demokrat nebo hájil někdy barvy sociální demokracie, musí být lump," poznamenal Vícha s poukazem na povolební pnutí ve své straně.

Svého někdejšího náměstka pro legislativu se zastala i bývalá ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD). "Já jsem se o něho mohla stoprocentně opřít. Doktor Suchánek je člověk férový," uvedla mimo jiné.

Ústavní soud Suchánkovu volbu komentovat nechtěl. "Dokud Senátem aprobovaného kandidáta prezident republiky nejmenuje do funkce, tento je stále jen kandidátem, a nikoliv soudcem našeho soudu. My se k tomu do okamžiku jeho jmenování nemůžeme vyjadřovat," řekl vedoucí protokolu Ústavního soudu Vlastimil Göttinger.

Nejdřív měl skončit v ČSSD, říká Pospíšil

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský nicméně už dříve Suchánkovu nominaci podpořil, i on mu ale doporučil odstřihnout se od politiky. Suchánek v týmu ústavních soudců nahradí Dagmar Lastoveckou, jejíž mandát skončil v závěru srpna.

Podle generálního sekretáře Ivo Pospíšila mají ostatní soudci více práce, závažné problémy však neobsazenost soudu dosud nezpůsobila. Pokud prezident Suchánka jmenuje, zasedne zřejmě do druhého senátu ÚS ke Stanislavu Balíkovi a Jiřímu Nykodýmovi.

K osobnosti Suchánka se Pospíšil nechtěl vyjádřit. Pouze uvedl, že by měl před nástupem k soudu nejen ukončit členství v ČSSD, ale přerušit i další vazby ke straně.

Do konce roku skončí další dva ústavní soudci. Prezident Miloš Zeman by měl tedy uvažovat o dalších kandidátech a probrat je se svým poradním sborem, doplnil Pospíšil.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna
Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna

V kosmetice Kawar najdete životadárné minerály z Mrtvého moře, které regenerují a zjemňují pleť. Sáhnout můžete po pleťové masce, krémech, ale i...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat