Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Suk miloval auta, už ho nesvezu, lituje Šporcl

Lidé

  16:53
PRAHA - Česká a světová hudební scéna ztratila úmrtím Josefa Suka mimořádně nadaného virtuosa, pilného člověka a silnou osobnost. Ve vzpomínkách na houslistu, který zemřel v noci na čtvrtek ve věku jedenaosmdesáti let, hovoří jeho kolegové o legendě, která nebude nikdy zapomenuta.

Houslista Josef Suk zemřel. foto: ČTK

Kondolenční dopis Marii Sukové, vdově po zesnulém houslistovi, zaslal prezident Václav Klaus. Podle prezidenta jsou Sukova umělecká tvorba, interpretační mistrovství, pedagogický odkaz, ale i autorita na společenské scéně pevnou součástí národního kulturního povědomí. "Ne o každém hudebníkovi lze zcela říci, že to byl velký umělec. A ne o každém umělci lze říci, že to byl skutečně český umělec. Obojí lze o Josefu Sukovi říci bez sebemenšího zaváhání," napsal Klaus.

Pravnuk Antonína Dvořáka veřejnou koncertní dráhu ukončil v roce 2002. V posledních měsících byl hodně nemocný.

Hudební legenda podlehla těžké nemoci


Chystá se vzpomínkový koncert
"Ztrácíme nejen uměleckou osobnost, ale člověka nesmírně pilného, všeznalého, múzou obdarovaného, který nechť zůstane vzorem všem, nejen houslistům, a není nikdy zapomenut," napsala ředitelka Sukova komorního orchestru Ludmila Vybíralová. Počítá, že těleso, které vnuk slavného skladatele Josefa Suka (1874-1935) vedl do roku 2000, uspořádá na počest houslisty speciální koncert.

Zpráva o Sukově úmrtí zarmoutila také jeho vrstevníka, třiaosmdesátiletého houslistu Václava Snítila, oba studovali u legendárního houslového virtuosa Jaroslava Kociana. "Jsem otřesen tím, co jsem se dozvěděl. Jako spolužáci jsme u Kociana byli konkurenty. Nemohu mluvit o hlubokém přátelství, ale o úctě, protože on svou hrou, technikou, vibratem a intonací splňoval absolutně to, co Kocian chtěl. Takže po této stránce mi byl absolutně nejbližší. Pro mě je to otřes, že mne předešel v naplnění věčnosti," řekl Snítil.

Jeho nahrávky jsou nezaměnitelné
"Za studií jsem chodil na jeho koncerty a vzhlížel k němu jako k veliké osobnosti. Už když přicházel na pódium, bylo vidět, že přichází velikán, měl nezaměnitelný tón. Jeho nahrávky jsou nezaměnitelné," zdůraznil houslista Jaroslav Svěcený. Na Suka, o jehož úmrtí se dozvěděl ráno, vzpomíná s největší úctou jako na houslistu i člověka, s nímž měl možnost blíže se seznámit.

Pavel Šporcl

"Odchází úžasný člověk a velikánská legenda, houslista, kterého znal celý svět," reagoval na zprávu o Sukově úmrtí také houslista Pavel Šporcl. Se Sukem nahráli dvě CD a několikrát společně koncertovali. "Vždycky jsem se něčemu novému naučil a přiučil," uvedl. "Je mi to hrozně líto," dodal také s tím, že už Suka, velkého milovníka aut, nestihne svézt svým novým vozem, jak mu slíbil.

Talent, který se rodí jednou za sto až dvě stě let
Na umělce, jenž v pětadvaceti letech se Sukovým triem debutoval na festivalu Pražské jaro, vzpomíná také dramaturg Pražského jara Antonín Matzner. "Celkem účinkoval jako houslista, violista, komorní hráč a dirigent na 86 festivalových koncertech. Ještě po ukončení sólistické dráhy na závěrečném koncertu Pražského jara v roce 2001 se vracel na jeho pódia s různými komorními sestavami až do loňského roku," podotkl Matzner.

Připomněl, že Suk byl dlouholetým předsedou festivalového výboru a v letech 2000 až 2005 zastával funkci prezidenta Pražského jara.

Za talent, jaký se rodí jednou za sto až dvě stě let, označil Suka letos třicetiletý houslista Roman Patočka, jenž u něho absolvoval několik soukromých lekcí. "Byl to jeden z největších houslistů poslední doby. On měl neuvěřitelný zvuk, jaký má málokterý z houslistů na světě. Spíše jsou to technické typy, kterým to rychleji 'běhá', ale tón není tak vytříbený, jako měl on," uzavřel Patočka.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...