Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svěrák obdržel čestný doktorát. Za vytříbený humor i práci s češtinou

Lidé

  16:38
HRADEC KRÁLOVÉ - Dramatik, herec, scénarista a textař Zdeněk Svěrák ve středu v Hradci Králové převzal Čestný doktorát a Zlatou medaili Univerzity Hradec Králové (UHK). Ocenění mu univerzita udělila za zásluhy o rozvoj jazykové kultury v české společnosti.

Obřad sledovala zaplněná aula školy, další studenti sledovali ve dvou sálech přímý přenos. „Dnešní ocenění mě po všech stránkách překvapilo, protože tolik akademických hodnostářů z celé republiky se sjelo jen proto, aby oslavili moje čestné doktorství. To jsem opravdu nečekal,“ řekl novinářům Svěrák, který ocenil, že celý obřad byl důstojný, ale i humorný. „Já bez humoru nemůžu dejchat,“ dodal.

Zdeněk Svěrák je od středy čestným doktorem.
Svěrák obdržel čestný doktorát. Za zásluhy o jazykovou kulturu.

Svěrák novinářům po svém ocenění také řekl, že čeština je bohatým jazykem, který stojí za to pěstovat. „Já si myslím, že zbytečně někdy nahrazujeme naše krásná slova jinými cizími slovy. Třeba máme příběh a říkáme story, zbytečně. Pak si říkám, že máme líná mluvidla, my tu řeč komolíme tím, že ji nedbale vyslovujeme,“ řekl Svěrák.

Cit pro práci s naší mateřštinou

Svěrák dostane čestný doktorát. Za zásluhy o rozvoj jazykové kultury

Rektor Univerzity Hradec Králové Josef Hynek ve středu řekl, že si Zdeňka Svěráka osobně nesmírně váží. „Oceňuji jeho vytříbený styl a cit pro práci s naší mateřštinou. Mám rád jeho inteligentní, moudrý a veskrze lidský humor. Moje generace s jeho tvorbou vyrostla, ale ctí a velebí ho i generace mých rodičů. Za vlastní jeho tvorbu přijala i generace mých dětí a jeho básničky a písničky si zpívají i naši nejmenší,“ řekl Hynek.

Svěrák se narodil 28. března 1936 v Praze. Jako absolvent Vysoké školy pedagogické, kde vystudoval češtinu, působil na několika místech v zemi. Později učitelskou dráhu opustil a pracoval v tehdejším Československém rozhlase. Svěrák je autorem několika filmových komedií, divadelních a rozhlasových her, písniček či povídek. Je jedním ze spoluautorů fenoménu liptákovského génia Járy Cimrmana. Pro divadlo pojmenovaném po fiktivním českém velikánovi připravil v roce 1967 první hru Akt, na dalších spolupracoval s Ladislavem Smoljakem.

Svěrák točí novou pohádku. Tři bratry zahrají Dyk, Klus a Piškula

Čtení pomáhá

Svěrák rovněž pomáhá dětem najít lásku ke knize a čtení v rámci projektu Čtení pomáhá. V televizním vysílání národu občas pomáhal s pravopisem, když mu uložil nějaký ten diktát při pořadu Diktát.

Českou republiku Svěrák proslavil se svým synem režisérem v roce 1996 snímkem Kolja, který tehdy získal Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film. Zdeněk Svěrák k němu napsal scénář a hrál v něm hlavní roli.Svěrák získal různá ocenění již v minulosti, například na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech převzal Cenu prezidenta festivalu za přínos české kinematografii.

Hradecká univerzita ocenila čestným doktorátem a zlatou medailí například v roce 2013 kardinála Dominika Duku, škola ocenila Dukův přínos ke vzniku oboru Politologie - latinskoamerická studia na královéhradecké univerzitě a k rozvoji její vědecké spolupráce s vysokými školami v zemích Střední a Jižní Ameriky.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Týden plný cen od LOVI
Týden plný cen od LOVI

Soutěžte s námi po celý týden o krásné výherní balíčky pro svoje zlatíčka.

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat