Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Švýcarský ministr dostal záchvat smíchu při řeči o kořeněném masu

Magazín

  12:27
BERN/VÍDEŇ - Švýcarský ministr financí Hans-Rudolf Merz při svém posledním vystoupení ve švýcarském parlamentu dostal nezvladatelný záchvat smíchu a nebyl schopen slova. O sebekontrolu tohoto jinak zdrženlivého politika připravila škrobená úřednická odpověď o proclení kořeněného masa.

Švýcarský politik Hans-Rudolf Merz foto: Reuters

Záznam si okamžitě našel davy diváků na YouTube. Merzovo vystoupení zhudebnil záhy také švýcarský beatboxer Knackeboul. Informovala o tom rakouská, švýcarská i jiná zahraniční média.

Švýcarský ministr v pondělí v parlamentu četl odpověď na dotaz, který se týkal dovozu naloženého masa. Celní úředník mu připravil byrokratický text prošpikovaný paragrafy, odkazy a závorkami, což u Merze několikrát vyvolalo výbuch smíchu. Nedokázal se ovládnout. "Celou neděli jsem se na tuhle odpověď těšil," řekl později politik. Sám prý textu příliš nerozuměl.

Odpověď celního úředníka obsahuje například spojení "takzvaný švýcarský výklad k celním tarifům", "jisté produkty zmíněné v kapitole dvě" či "jimž byly přidány při výrobě kořenící látky". U těchto vět se ministr neudržel a svým smíchem nakazil i poslance, za což si vysloužil aplaus.

Úplně z konceptu ho ale vyvedlo slovo "Bündnerfleisch", které nedokázal už vůbec vyslovit. Jde o libové nasolené a na vzduchu vysušené hovězí podle receptu ze švýcarského kantonu Graubünden.

Záznam vystoupení okamžitě zabodoval na YouTube, kde se objevil hned několikrát. Nejnavštěvovanější video si prohlédlo do dnešního dopoledne přes 166 000 zájemců. U dalšího bylo téměř 70 000 zhlédnutí, u jiného skoro 50 000.

Veselou příležitost si nenechal ujít ani švýcarský beatboxer Knackeboul, který připravil remix ministrova vystoupení. Zhudebnil právě okamžik, kdy se Merz snaží říct "Bündnerfleisch". Také muzikantovo dílko si na YouTube pustilo už přes 48.000 lidí.

Merzovo vystoupení si našlo své příznivce i mimo internetovou komunitu. Když šel tento liberální politik v týdnu v Bernu po náměstí, jeho sympatizanti mu věnovali balíček tradiční masové speciality.

Příhoda se už stala populární nejen v německy mluvících zemích. Na svých stránkách o ní informovala třeba turecká či nizozemská média.

Heinz-Rudolf Merz je ve funkci ministra financí od roku 2003. Loni zastával i úřad švýcarského prezidenta, v němž se členové vlády po roce střídají. Letos v srpnu ohlásil svůj odchod z vlády, opouští ji ke konci měsíce.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat