Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nizozemský princ bojuje o život, zasypala ho lavina

Magazín

  16:01aktualizováno  18:08
VÍDEŇ - Patnáct minut strávil druhorozený syn nizozemské královny Beatrix Johan Friso v sevření laviny v rakouském Vorarlbersku. Poté, co ho záchranáři vyprostili, byl vrtulníkem převezen do nemocnice v Innsbrucku. Jeho stav je kritický.

Nizozemský princ Johan Friso s manželkou Mabel foto: Reprofoto

Lékaři prince na jednotce intenzivní péče oživovali. „Jeho stav je stabilní, ale není mimo ohrožení života,“ uvedlo tiskové oddělení nizozemské vlády.

Třiačtyřicetiletý princ lyžoval poblíž střediska Lech am Arlberg. V době, kdy se vydal lyžovat do volného terénu, v okolí Lechu platil druhý nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí. Uvolnila se pod ním 30 metrů široká a 40 metrů dlouhá vrstva sněhu. Pod sněhem byl pohřben přes patnáct minut.

Nizozemská královská rodina na dovolené v Alpách (Johan Friso  vpravo s dcerou)

Nizozemská královská rodina na dovolené v Alpách (Johan Friso vpravo s dcerou)

Univerzitní nemocnice v Innsbrucku

Univerzitní nemocnice v Innsbrucku

Podle televize ORF měl Johan Friso štěstí, protože byl vybaven lavinovým vyhledávačem, který vysílá radiový signál a velmi pomáhá s lokalizací uvízlého člověka.

Zimní letovisko Lech am Arlberg (modrá) a Innsbruck (červená)

Zimní letovisko Lech am Arlberg (modrá) a Innsbruck (červená)

Princ Johan Friso, o kterém agentura DPA píše jako o přátelském a inteligentním, ale plachém člověku, je druhým nejstarším synem nizozemské královny, následnického práva se ale vzdal.

V roce 2004 si tento vystudovaný ekonom vzal za ženu Mabel Wisseovou Smitovou, která v minulosti udržovala kontakty s jistým nizozemským narkobaronem. Princova volba tehdy vyvolala v Nizozemsku značné spory. Mají spolu dvě malé dcery.

Nizozemská královská rodina v Lechu tráví zimní dovolenou už dlouhá léta. Královna Beatrix je hostem v tomto horském středisku už po sedmačtyřicáté. Tradicí je také to, že bydlí v pětihvězdičkovém hotelu jménem Gasthof Post.

Rakouské Alpy jsou zasypány obrovským přívalem sněhu. Po příchodu oteplení v horách padají laviny. Přispívají k tomu i neopatrní lyžaři, kteří jezdí mimo sjezdovky.

Autoři: ,

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Mohlo by vás zajímat