Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Tajemství Masarykova razítka. Jakou roli sehrálo v případě jeho smrti?

Vraždy

  23:47
Letos na podzim vydává nakladatelství Torst román Chvála oportunismu, v němž se pátrá po příčině smrti Jana Masaryka, a ministrovo razítko sehraje v příběhu určitou roli. Autor chystané knihy přibližuje osudy jediného hmotného dokladu v případě Masarykovy smrti.

Diplomat a politik Jan Masaryk foto: Lidovky.cz

Toho rána se dva důstojníci československé armády postavili před fotografie prezidentů Masaryka a Beneše, aby pronesli zvláštní přísahu. Zavázali se v ní, že budou opatrovat určitý předmět. Malý, a přesto důležitý. Podpisové razítko Jana Masaryka.

POHNUTÉ OSUDY: Jana Masaryka vysvobodila až smrt. Šlo o sebevraždu nebo vraždu?

Bylo dopoledne 10. března 1948 a právě se roznesla zpráva, že Jan Masaryk zemřel po pádu z okna. Ti dva důstojníci věřili, že razítko poskytuje klíč k objasnění jeho smrti, a odpřisáhli, že ho uschovají, dokud o něm nebudou moci svobodně promluvit.

Samozřejmě, teorií vysvětlujících smrt Jana Masaryka je celá řada, ostatně proběhla i čtyři kriminalistická vyšetřování. Po roce 1989 se uskutečnila ta poslední dvě se závěrem, že šlo o vraždu, ale vzhledem k nedostatku důkazů z ní nelze nikoho obvinit. Dva důstojníci dopoledne 10. března 1948 věřili, že mají důkaz v ruce. A skutečně, oproti ostatním teoriím, které se většinou opírají o spekulace, představuje razítko hmotný důkaz.

„Štábní kapitán Stanislav Hovězák měl vystudovanou Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity,“ vypráví jeho syn Stanislav Hovězák, v jehož rodině se razítko čtyřicet let uchovávalo. „Pak vystudoval vojenskou akademii; v roce 1939, před válkou, to dotáhl na poručíka pěchoty. Za války byl totálně nasazený v Linci, pak se vrátil do Brna, kde pracoval na posádkové správě. Potom dostal místo v Praze ve Vojenském historickém ústavu jako historik zaměřený na druhý odboj a Sovětský svaz. A protože bydlel v Brně a v Praze přespával v kanceláři, stal se svědkem té divné události.“

Dále v úterních LN najdete:

  • Pečujete o blízké? Stát vám dá 60 procent platu

Domácí péče je 16krát levnější než ústavní. Lidé ošetřující příbuzné dostanou placenou dovolenou.

Léčebna dlouhodobě nemocných, nebo penzion pro seniory? Čím dál více Čechů nevolí ani jedno a chce se o příbuzné postarat doma. Má to ale háček – finanční. Pokud člověk potřebuje celodenní dohled, dostane od státu příspěvek maximálně 12 tisíc korun.

A i když má tato dávka od června vzrůst o desetinu, rodina přichází o celý plat, protože pečující osoba do práce chodit nezvládá.

„Poslední dobou registrujeme opravdu významně vyšší zájem o domácí péči,“ potvrzuje Pavel Žďárek z organizace Home Care Services & Supplies, která pomáhá rodinám se zdravotnickými úkony v domácím prostředí.

O nemocné členy rodiny se nyní stará asi 250 tisíc obyvatel.

Ministerstva sociálních věcí a zdravotnictví aktuálně připravují několik variant, jak finanční situaci takových rodin vylepšit. Jednou z nich má být ošetřovatelská dovolená po rakouském vzoru.

„V tuto chvíli připravujeme legislativní zásady návrhu. Ten počítá s tím, že volno na péči by fungovalo jako dávka nemocenského pojištění,“ sdělila včera LN ministryně Michaela Marksová (ČSSD). Podle tohoto návrhu by pečující dostávali 60 procent denního vyměřovacího základu, přičemž zaměstnavatelé by se na této dávce nijak nepodíleli.

Podle původního prohlášení ministryně by ošetřovatelská dovolená mohla trvat od několika měsíců až po několik let.

  • Trezorový film o prezidentovi

K ukrajinskému snímku Čeští přátelé Kremlu se nehlásí ani Svobodná Evropa, ani Česká televize. Ta přitom podle autorky pomohla dokumentu vzniknout.

Autor: