Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tajemství smrti Pabla Nerudy. Vražda?

Magazín

  7:00
Chilská komunistická strana požaduje exhumaci ostatků básníka a politika Pabla Nerudy. Poslední měsíce sílí podezření, že byl v roce 1973 zavražděn.

Manuel Araya, bývalý řidič a tajemník Pabla Nerudy (1904-1973), chilského básníka, diplomata a držitele Nobelovy ceny za literaturu tvrdí, že básník byl zavražděn.

Nositel Nobelovy ceny za literaturu a přední osobnost chilských komunistů Pablo Neruda zemřel 23. září 1973. Jen 12 dní předtím byl během převratu zbaven moci jeho blízký přítel, socialistický prezident Salvador Allende. V čele země ho na sedmnáct let vystřídal generál Augusto Pinochet.

Básníkův blízký spolupracovník a řidič Manuel Araya však letos přišel s tvrzením, že Neruda nezemřel na rakovinu prostaty, jak stojí v jeho úmrtním listu, ale že byl otráven. Chile tak zahájilo vyšetřování okolností básníkovy smrti, ve kterém se angažuje zejména tamní komunistická strana. Její členové nyní vznesli požadavek, aby bylo Nerudovo tělo exhumováno. Věří totiž, že se mohl stát obětí Pinochetova režimu.

"Byla to reakce na jed"

Neruda byl v září 1973 na pravidelné prohlídce na Klinice svaté Marie v Santiagu. Podle lidí z jeho okolí vypadal velmi dobře.

V den, kdy zemřel, prý ale zavolal Arayaovi: "Rychle sem přijeď, protože když jsem spal, vešel sem doktor a něco mi píchnul," postěžoval si mu. Když jeho spolupracovník dorazil na místo, uviděl Nerudovo břicho pokryté červenými fleky, jako při alergické reakci. Vypověděl, že si povšiml i stopy po vpichu jehly. "(Neruda) byl velmi nemocný, ale to nebylo rakovinou, byla to reakce na jed," citovala Arayau španělská média. Za pár hodin básník skonal.

"Jediný způsob, jak zjistit, co píchli Nerudovi, je exhumovat tělo a podrobit ho důkladné expertize," nechal se nyní podle BBC slyšet právník komunistické strany Eduardo Contreras, který je přesvědčen, že injekce básníkovi vyvolala infarkt, který se mu stal osudným.

Soudce Mario Carroza, pověřený tímto případem, by měl v nejbližší době o požadavku komunistů rozhodnout.

Pablo Neruda (vlastním jménem Ricardo Eliezer Neftalí Reyes Basoalto), který už v mládí převzal jméno od českého básníka a spisovatele Jana Nerudy, se proslavil zejména svojí literární tvorbou, za kterou byl v roce 1971 oceněn Nobelovou cenou.

Allendeho exhumace

Celý život se ale angažoval i v politice a diplomacii. Byl poslancem za komunistickou stranu a působil jako konzul ve Španělsku, Argentině, Mexiku i ve Francii. V roce 1970 odmítl navrhovanou kandidaturu na chilského prezidenta ve prospěch přítele Allendeho. Nerudův pohřeb přerostl v masový protest proti vojenské diktatuře. Nerudova smrt není jediným záhadným úmrtím z dob Pinochetovy diktatury, chilské soudy nyní prošetřují až 725 podobných případů. Letos v květnu bylo exhumováno také tělo prezidenta Salvadora Allendeho kvůli pochybnostem, zda během převratu spáchal sebevraždu, nebo zda ho zabili vojáci, kteří vpadli do prezidentského paláce. Nikdy se totiž nenašla smrticí zbraň ani náboje.

Za dva měsíce tým složený z mezinárodních expertů dospěl k závěru, že si Allende skutečně vzal život.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat