Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Teď chci změnit svůj život, tvrdí Bosý bandita

Lidé

  9:58
MIAMI/PRAHA - Dva roky úspěšně prchal před policií. Vykrádal domy, kradl auta, čluny i letadla a nikdo ho nedokázal chytit. Aneb velké dobrodružství jednoho devatenáctiletého Američana, kterému média i jeho „fanoušci“ začali přezdívat Bosý bandita – při loupežích totiž zásadně nenosil boty.

Dva roky na útěku. Bahamská policie Coltona Harrise-Moora chytila v neděli, včera ho převezla do USA. foto: ČTK

V neděli ale napínavá cesta Coltona Harrise-Moora skončila. Po půlhodinové honičce na vodě ho dopadli policisté na Bahamách, kam odletěl odcizeným letadlem, a poslali ho zpátky domů. A bandita, na jehož dopadení byla vypsána odměna deset tisíc dolarů (200 tisíc korun), teď vzkazuje světu: Chci změnit svůj život!



Tři sta dolarů, nebo tři měsíce ve vězení, taková byla podmínka propuštění mladíka z bahamských břehů a jeho předání do Spojených států. Pokutu nakonec zaplatilo tamější americké velvyslanectví a Harris-Moore v poutech odcestoval do Miami, kde s ním v úterý odpoledne proběhlo první soudní slyšení. "Opravdu už chce jet domů a celou situaci řešit až tam, " uvedla v pondělí právní zástupkyně bandity Monique Gomezová v rozhovoru pro ranní show Good Morning America na stanici ABC.

Čtěte také:


Advokátka byla také jediná, kdo s mladým zlodějem mluvil. Harris-Moore jí prý vyprávěl, v jak hrozně nuzných poměrech vyrůstal a že to bylo právě ono prostředí, co ho přimělo k tomu, aby se vydal na zločineckou dráhu. Jeho první krádež byla přitom evidována, když mu bylo pouhých dvanáct let. "Řekl mi, že kdyby pocházel ze stabilní rodiny, nikdy by neudělal všechny ty věci... Teď má v úmyslu změnit svůj dosavadní život," hájila svého klienta Gomezová.

Během společných sezení se jí mladý zloděj svěřil také s tím, jak moc ho uchvátily průzračné vody na Bahamách. "A až tam pojede příště, dá si pozor, aby to bylo naprosto legálně," připomíná jeho nelegální vstup na území ostrovů a dodává, že jí ale nikdy neprozradil co přesně bylo motivem jeho zlodějského "řádění".

Během deportace do Spojených států Bosého banditu doprovázeli bahamští úředníci i agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Jak uvedl John Gillies z miamské kanceláře FBI, Harris-Moore o "tajných", již ho celou cestu hlídali, neměl vůbec tušení. A protože FBI na Bahamách neměla žádné právo mladíka zadržet, musela s tím počkat až na miamské letiště.

Chyť mě, když to dokážeš
Příběh dobrodruha, kterému se dařilo vyhýbat se policii více než dva roky, zaujal lidi po celém světě. Na sociální síti Facebook.com mu dokonce jeho fanoušci, kterých je v současné chvíli něco okolo sta tisíc, zřídili vlastní stránky a dožadují se jeho nepotrestání (prý nikdy nikoho nezranil). Mnozí z nich ho dokonce přirovnávají k hlavnímu hrdinovi z filmu Catch Me If You Can (Chyť mě, když to dokážeš). Přiznávají ovšem, že jeho metody nebyly tak profesionální, jako tomu bylo ve snímku.

I přesto, že policie nakonec Harrise-Moora dopadla, média i veřejnost se pozastavují na tím, jak dlouho dokázal unikat. Monique Gomezová přiznala, že spolu jednou žertovali o možnosti využití tohoto "talentu" při spolupráci s americkou Ústřední zpravodajskou službou (CIA). "Řekl: Jo, jasně! Prý o tom popřemýšlí v příštích pár letech," řekla advokátka. Mladík se hned také začal vychloubat tím, že by mohl chytit i Usámu bin Ládina. "Řekl, že kdyby mu CIA dala měsíc, určitě by ho dopadl," dodala.