Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co prozradí pokoje studentů o jejich životě? Podívejte se

Lidé

  6:00
Jak žijí čeští studenti? Jak vypadají jejich pokoje a co o nich vypovídají? Žijí spíše u rodičů, v bytech se spolubydlícími nebo na kolejích? Dívají se na televizi nebo informace získávají hlavně z internetu? Server Lidovky.cz se pokusí poodhalit, jak studenti tráví čas, jak bydlí a jestli při studiích zvládají chodit do práce.

Bydlíme ve dvou a každá platíme 4000 korun.

Zatímco počítač či notebook mají doma všichni studenti, kteří se zapojili do průzkumu serveru Lidovky.cz, televizi má doma sotva každý druhý. Většina z nich ji navíc sleduje jen zřídka, což potvrzuje i nedávný průzkum, který ukázal, že internet a sociální média postupně tradiční televizi vytlačí. Nutně to nemusí znamenat, že televize skončí stejně jako například magnetofony, mezi mladými lidmi však zájem o ni postupně upadá.

Bydlíte na kolejích?

Bydlíte na strahovských nebo jiných kolejích? A máte pocit, že se i vězni v nové věznici na Pankráci mají lépe? Pošlete nám fotografie na internet@lidovky.cz a cenu, kterou za pokoj platíte. Do předmětu, prosíme, napište: Bydlím na koleji.

A jak studenti bydlí? Z odpovědí, které do redakce přišly, lze vyčíst, že čeští studenti dávají přednost "sdílenému" bydlení. Naopak koleje příliš v lásce nemají a vyhýbají se jim. Bydlení například na Strahově totiž vyjde poměrně draho a začíná být cenově srovnatelné s bydlením v bytě, kde se o několik pokojů dělí více studentů. "Když chce člověk bydlet sám v pokoji, zaplatí 3500 korun. Je sice pravda, že nic jiného krom 150 korun za internet jinak neplatí, ale i tak. Architekti na svých přednáškách říkají, že je to vlastně nejdražší bydlení v Praze na metry čtvereční," popisuje jeden ze studentů bydlení na strahovských kolejích.

Což potvrzuje i článek z loňského roku, který reagoval na fotomontáže, které se objevily na sociálních sítích. Studenti na nich srovnávali strahovské koleje s novými celami na Pankráci. Situace na kolejích se nezměnila a studentům se tak vyplatí najít si spolubydlící a bydlet například ve dvou v garsonce.

Jak žijí studenti?

Server Lidovky.cz se inspiroval článkem, který vyšel v březnu na serveru The Guardian a mapoval bydlení studentů na ostrovech a přiblížil také jejich volný čas. A závěr britské ankety? Studenti pro sebe mají většinou vlastnoručně zařízený pokoj, kterému dominuje psací stůl.

Oproti britským kolegům si čeští studenti často vystačí jen s jednoduchým zařízením. Do redakce přišlo celkem 24 příspěvků. Vyplývá z nich, že většina českých studentů chodí při škole do zaměstnání nebo si přivydělává nárazovými brigádami. S rodiči bydlí jen hrstka, především se jedná o studenty, kteří chodí na střední školu nebo mají univerzitu nedaleko bydliště.

Václav je student 2. ročníku Pedagogické fakulty UK, bydlí v lesní chatě čtyři kilometry pěšky od Strančic u Prahy

Václav studuje Pedagogickou fakultu na Univerzitě Karlově. Bydlí v lesní chatě, která je čtyři kilometry pěšky od Strančic u Prahy. Finančně se nepodílí, ale pomáhá s údržbou chaty. Pracuje jako recepční v hostelu.

Ivana studuje Právnickou fakultu na UK a pracuje v advokátní kanceláři.

Ivana studuje Právnickou fakultu na Univerzitě Karlově, bydlí s dvěma studentkami a se svým psem, za pokoj platí 4000 korun. Televizi mají v bytě jednu ve společné místnosti. Většinou se na ni dívají společně. 

Studenti, kteří bydlí na kolejích na Strahově platí 2500 korun.

Milan a Petr bydlí na strahovské koleji. Oba studenti platí za pokoj 2500 korun - dvojlůžkový pokoj stojí 5000 korun. Televizi nemají a ani jim nechybí, při studiu nepracují.

Hanka studuje Sociální práce na Filozofické fakultě UK, bydlí se dvěma spolubydlícími na kolejích (Kačerov) v buňce, kde je jeden trojlůžák a jeden dvojlůžák a společné sociální zařízení a kuchyňka

Hanka studuje Sociální práce na Filozofické fakultě UK, bydlí se dvěma spolubydlícími na kolejích (Kačerov) v buňce, kde je jeden trojlůžák a jeden dvojlůžák a společné sociální zařízení a kuchyňka. Televizi v bytě nemají. Za bydlení platí asi 2200 korun. Pracuje příležitostně. Většinou rozdávají Studentu, pomáhají při propagaci nějakých jejích akcí a tak podobně.

Televizi doma máme, koukám už skoro jenom na zprávy. Za bydlení neplatím, protože stále bydlím s rodiči. Přivydělávám si vedle školy v obchodu s outdoorovým vybavením.

Tomáš bydlí stále ještě s rodiči a tak za bydlení neplatí. Televizi doma máme, koukám už skoro jenom na zprávy. Přivydělává si vedle školy v obchodu s outdoorovým vybavením.

Veronika studuje právnickou fakultu v Plzni. Bydlí s dvěma dalšími studentakmi v Malešicích.

Veronika bydlí ještě se dvěma kamarádkami (studentkami) v bytě, kde má každá vlastní pokoj. Televizi mají a dívají se na ni většinou společně. Končí studium na Právnické fakultě v Plzni a právě si našla práci na plný úvazek.

Podívejte se na všechny fotografie studentských pokojů do fotogalerie a načerpejte inspiraci.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!