Významný podnikatel je pochován v kanadském Torontu, deska umístěná na hrobu jeho otce a matky je připomínkou jeho úzkého vztahu ke Zlínu, řekl novinářům ředitel nadace Pavel Velev.
Tomáš J. Baťa se narodil 17. září 1914 v Praze. Do svých 25 let žil ve Zlíně. Po obsazení tehdejšího Československa nacisty odešel v roce 1939 ze země a budoval firmu Baťa nejprve z Londýna, později z kanadského Toronta, kde založil světovou centrálu firmy. Pod jeho vedením společnost dosáhla největšího obchodního rozmachu, když oproti roku 1946 vyráběla a prodávala v roce 1984 téměř desetinásobně více obuvi. Obsloužila denně milion zákazníků.
Desku dnes na Lesním hřbitově odhalila jeho manželka Sonja Baťová. "Poprvé jsem zde stála v prosinci 1989. Když jsme přišli do této oblasti, tak to bylo poprvé, co lidé změnili jméno 'Gottwaldov' na 'Zlín'. Můj manžel zdůraznil, že první věc, co chce udělat, když sem přijedeme, je navštívit hrob. Tehdy jsem toto místo viděla poprvé," zavzpomínala. Ve čtvrtek 17. září by se její muž dožil 95 let.
Výroba desky se uskutečnila na více místech, nejsložitějším úkolem byla písmena. "Je to totiž úplně odlišný styl, který dnes již neexistuje. Vše se muselo dělat v podstatě na koleně, na počítači upravovat, abychom se přiblížili těm původním písmenkům, které tady na těch hrobech jsou," podotkl Velev.
Nadace v současné době úzce spolupracuje s Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně. V Univerzitním centru by se měly v budoucnu metody práce a způsob podnikání světoznámé obuvnické rodiny nejen zkoumat, ale i dále implantovat do nových metod. V univerzitní knihovně vzniká kompletní bibliografie týkající se jména Baťa. Lidé zde najdou nejen knížky, ale i novinové články či výroční zprávy firmy.