130 let

Křesťanský duchovní Tomáš Halík.

Původní zpráva

Tomáš Halík je novým nositelem 'duchovní nobelovky'

Lidé
  •   11:30aktualizováno  12:39
Český kněz se stal 44. laureátem Templetonovy ceny, již v minulosti získali například Matka Tereza, spisovatel Solženicyn nebo dalajlama.

„Když byl svatý Augustin dotázán, které tři cesty vedou nejjistěji k Bohu, odpověděl: za prvé je to pokora, za druhé je to pokora a za třetí - je to pokora. Stát se nositelem Templetonovy ceny je velká zkouška pokory,“ to jsou první slova projevu českého katolického kněze Tomáše Halíka poté, co byl dnes vyhlášen letošním laureátem mimořádně významného ocenění za „pokrok ve výzkumu a objevy týkající se duchovních skutečností“. Občas se Templetonově ceně také přezdívá „duchovní Nobelovka“.

Dokument: jak Tomáš Halík poděkoval za cenu

Cena nese jméno po svém zakladateli, americkém investičním bankéři, podnikateli a filantropovi Johnovi Templetonovi. K založení ceny ho vedlo osobní přesvědčení, že je potřeba věnovat duchovním záležitostem alespoň zlomek financí, které v minulých staletích podpořily výzkum v lékařství, informatice, zemědělství…

zdroj: www.youtube.com

I proto je honorována vyšší částkou, než vědecky zaměřené Nobelovy ceny. Letos to bude 1,1 milionu liber.

Halík s penězi ale nebude moci nakládat svévolně. "Odměna neslouží k osobnímu obohacení, ale k tomu, aby laureát tím rozvíjel svůj obor. Je ještě brzy, ale předběžně jsem se rozhodl udělat dvě věci: část peněz daruji charitativní organizaci, na kterou se budou moct obracet lidé v nouzi,“ upřesňuje Halík v rozhovoru pro LN.

První nositelkou ocenění byla v roce 1973 Matka Tereza. Mimo jiné ji dostal také ruský spisovatel Alexander Solženicyn, předloni pak dalajlama a loni jihoafrický anglikánský arcibiskup Desmond Tutu.O každoročním laureátovi rozhoduje porota tvořená devíti představiteli světových náboženství, vybraných na základě nominací, které předkládají představitelé významných teologických či vědeckých institucí z celého světa.

zdroj: www.youtube.com

Cenu obvykle předává princ Filip při ceremonii v Buckinghamském paláci. Letos se slavnostní předávání bude konat v v polovině května v londýnském královském kostele St. Martin in the Fields za účasti významných kulturních, politických a náboženských představitelů z různých částí světa.

Rozhovor s Tomášem Halíkem najdete v pátečním vydání deníku Lidové noviny

Autor: Adam Junek