130 let

Vít Bárta | foto: ČTK

Tombola pro Bártu. Vyhrál luxusní šaty za 50 tisíc korun

Lidé
  •   20:00
PRAHA - Pražský ples v opeře byl kulturní i kulinářskou událostí, kde se vyhrávaly ceny za sta tisíce.

Skutečná princezna, primátor "nejlepšího" města světa, čeští ministři, poslanci, senátoři, modelky i smetánka byznysu, ti všichni se v sobotu večer sešli na pražském Plesu v opeře.

Předtančení tradičního Plesu v Opeře

Ples ve Státní opeře Praha, který po listopadu 1989 několikrát pokusil navázat na poválečnou tradici a svůj vídeňský vzor, se konal už potřetí po sobě. Byl to zatím nejdůstojnější pokus, jak se přiblížit světoznámému Plesu v opeře ve Vídni. Ten je každoročně jedním z vrcholů světové plesové sezóny, tomu pražskému se daří být alespoň jedním z vrcholů plesové sezóny v České republice.

ČTĚTE DÁLE:

O zahájení plesu se postarala kambodžská princezna s královským jménem Samdech Reach Botrei Preah Anoch Norodom Arunrasmy, sestra krále Norodoma Sihamoniho. "Král Norodom Sihamoni, který v této zemi vyrůstal, ji má dodnes velice rád," připomněla neobyčejně milá, civilně vystupující princezna důvod, proč kambodžský král zřejmě jediným světovým monarchou, který mluví česky. Princezna, která s sebou přivezla i kambodžské tanečnice, jež v průběhu večera předvedli tradiční kambodžský tanec, který se smí tančit pouze v přítomnosti člena královské rodiny, se stala skutečnou hvězdou večera.

Kambodžská princezna Norodom Arunrasmy a baletní mistr Vlastimil Harapes

Ne však hvězdou jedinou, do Prahy přijel podpořit "mladšího plesového bratra" i starosta Vídně Michael Häupl, jehož metropole je dokonce jedním ze spoluorganizátorů akce ve Smetanově divadle. "Jsme rádi, že myšlenka plesu v opeře získala příznivce i v Praze a ukazuje blízkost našich národů," uvedl starosta rakouské metropole, který si pochvaloval komornější atmosféru Státní opery v Praze. Ta je sice architektonicky podobná té vídeňské, ale je přibližně dvakrát menší.

Ples v opeře byl také příležitostí k prvnímu oficiálnímu setkání Häupla a pražského primátora Bohuslava Svobody. Ten mimo jiné popřál, aby se ve Státní opeře konal tento ples i za rok a aby to byla jen jednodenní přestávka v divadelním provozu této operní scény, jež bojuje v tuto chvíli o své přežití. "Doufám, že všichni zúčastnění dostanou rozum a současné problémy se vyřeší," řekl Svoboda.

Pražský primátor Bohuslav Svoboda s manželkou přicházejí na ples v pražské Státní opeře

Se starostou Häuplem, jehož město vítězí už několik let v anketách o "nejlepší město světa", strávil Svoboda větší část večera. Ale ještě předtím, než se první muži obou metropolí začali bavit nad vídeňských vínem, které s sebou Häupl přivezl, oba povinně s partnerkami a spolu s kambodžskou princeznou vykroužili první valčík, kterým se otevírala taneční část plesu.

Bárta si výhru šatů za 50 000 nechal
Pražský ples v opeře však byl vedle společenské i kulinářskou událostí. V mnohatisícové cenně lístků, ty nejlevnější na balkon až pod střechou stály 2500 korun, bylo totiž i menu od nejlepších českých kuchařů spolu s výběrem špičkových francouzských vín a skotské whisky. Salát z českých ráčků a lanýžovým toustem střídala polévka z husích jater foie gras zjemněná koňakem, v dalších chodech nechyběl český zajíc na smetaně s petrželovými knedlíčky, kachna na lesním medu nebo loupaná hovězí plec na víně s madlovými kroketami.

Končilo se téměř klasicky, pražskou variací na vídeňský sachr, ozdobený zlatým karamelovým houslovým klíčem. A komu to nestačilo, pro toho se po půlnoci ještě otevřel uzenářský bufet se staropražskou šunkou, telecími párečky, nebo svatováclavskými taliány.

Aby se "zjemnila" luxusní atmosféra plesu, která, jak ve zdravici konstatoval ministr kultury Jiří Besser, může být v době "ekonomických potíži považována za nepatřičnou", měl ples i charitativní rozměr. Z výtěžku mnoha set tisícové tomboly putovala polovina kambodžskému Červenému kříži a druhá Nadaci Terezi Maxové.

V tombole se ale samozřejmě i vyhrávalo, například dvousettisícový zájezd do Kambodže, nebo postel za sto padesát tisíc. Jedním ze šťastlivců byl i ministr dopravy Vít Bárta, který vyhrál model šatů návrhářky Beaty Rajské za padesát tisíc korun.

Na vídeňském plese by v takový okamžik zřejmě ministr vlády a dolarový multimilionář jako je Bárta takovou výhru věnoval na charitu. V Praze ministr Bárta pouze prohlásil, že jeho manželka poslankyně Kateřina Klasnová bude díky této výhře ještě větší ozdobou českého parlamentu.

Autor: Luboš Palata