Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trojan si zahraje v nové Ondříčkově detektivce z 50. let Ve stínu

Lidé

  10:52
PRAHA - Čtyřnásobný držitel Českého lva Ivan Trojan a německý herec Sebastian Koch, který zazářil v oscarovém dramatu Životy těch druhých, se objeví v novém filmu režiséra Davida Ondříčka. Pod názvem Ve stínu ho po několika letech příprav začne natáčet 5. března.

Herec Ondřej Trojan foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Projekt s rozpočtem 70 milionů korun bude klasickou detektivkou s politickým nádechem odehrávající se v roce 1953. Další role vytvoří Soňa Norisová, Jaroslav Plesl, Jiří Štěpnička, Marek Taclík, Norbert Lichý, Martin Myšička a Miroslav Krobot. Premiéra je plánována na 2. února 2012.

Režisér to oznámil na pondělní tiskové konferenci v Praze.

Peníze sháněly 4 roky
Autorem původního scénáře kriminálního dramatu na pozadí dramatických dobových událostí 50. let je Marek Epstein. Vzhledem k náročnosti filmu museli producenti David Ondříček a Kryštof Mucha sehnat finance z domácích i zahraničních zdrojů. "Trvalo to čtyři roky. Dvakrát jsme film odložili, Epstein napsal sedmnáct verzí scénáře," uvedl Ondříček, který se na předloze podílel i s dramaturgem Mishou Votrubou.

Jde o česko-slovensko-polskou koprodukci. Koproducenty jsou Jacek Naglowski a Agnieszka Janowska ze společnosti Centrala Film a za Slovensko Patrik Pašš (Trigon Production). Koproducentem je rovněž Ehud Bleiberg - Bleiberg Entertainment jako držitel práv pro světové uvedení snímku a společnosti RWE, Barrandov Studio a Avion Film.

Realizaci filmu s původním názvem Ve stínu koně podpořily fond české kinematografie, evropský fond Eurimages, který projektu udělil zhruba deset milionů korun, hlavní město Praha a Polský filmový institut.

Evropané spojí síly
"Od počátku jsme usilovali vytvořit evropský projekt, na němž by spojili síly zástupci kinematografií středoevropského regionu - Česka, Polska, Slovenska i Německa. A to jak v oblasti financování, tak prostřednictvím hereckého obsazení nebo jako členové tvůrčího štábu," podotkl Mucha.

Je přesvědčen, že atraktivní detektivní zápletka na pozadí skutečných reálií, ale především silný příběh o hledání pravdy bez kompromisů, osloví i mezinárodní publikum.

Autor: