Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Umělec N’Dour chce být prezidentem Senegalu

Magazín

  7:00
Anglický magazín fRoots ho vyhlásil africkým umělcem století a list The New York Times ho zase zařadil mezi nejvlivnější lidi planety. Nyní se ikona world music Youssou N’Dour může stát prezidentem Senegalu.

Nový prezident? Youssou N’Dour v listopadu vystoupil na koncertě v Tunisku, kde podpořil tuniskou mládež a změny v arabských zemích. foto: Reuters

Myšlenka svést boj o prezidentskou funkci zrála v senegalském hudebníkovi, který se u Evropanů zapsal megahitem "7 seconds" nazpívaným s Neneh Cherry, už déle.

"Druhého ledna příštího roku opustím všechny své umělecké závazky a budu se naplno věnovat politice. Vstoupím do nové arény," nechal se slyšet koncem loňského roku N’Dour v rozhovoru pro server contactmusic.com.

Nyní náznaky proměnil v jistý plán. Kandidaturu v únorových volbách ohlásil oficiálně. "Budu kandidovat. Zapojím se do boje o prezidentskou funkci," uvedl Youssou N’Dour v pondělí ve vysílání vlastního televizního kanálu TFM.

O prezidentský úřad bude zápolit se současnou hlavou státu Abdoulayem Wadem, kterému končí druhé volební období.

Z přátel rivalové

N’Dour přitom s úřadujícím prezidentem dlouho dobře vycházel. Ostatně v roce 2000 pomohl Wademu do nejvyšší vládní funkce. Prezident populárního zpěváka obdivoval, a dokonce o něm mluvil jako o vlastním synovi.

V posledních letech to však mezi nimi začalo skřípata z N’Doura se postupně stal obávaný vládní kritik. Wademu nejprve vyčítal, že příliš utrácí, zatímco lidé strádají. Prezident N’Dourovi oplácel kritiku schválnostmi: dlouho mu zdržoval projekt celoplošné televize TFM (Television Future Media). Pohár definitivně přetekl, když se ukázalo, že Wade příliš lpí na funkci. Vloni totiž ohlásil, že se bude znovu ucházet o prezidentský úřad, ačkoli ústava umožňuje jen dvě volební období. Navíc navrhl změny ústavy, které by mu podle opozice umožnily nejen snadnější znovuzvolení, ale také následné předání moci synovi Karimovi. Wadeho kroky vyvolaly nejnásilnější protesty za jedenáct let jeho vlády. A N’Doura rozhoupaly ke kandidatuře.

N’Dour je nejviditelnějším muzikantem černého kontinentu. Tradiční senegalskou hudbu mbalax mísí s hudebními vlivy jako jazz, soul nebo funky. Spolupráce s Peterem Gabrielem, Paulem Simonem nebo Tracy Chapmanovou jej učinila světově známým.

V roce 2005 obdržel hudební ocenění Grammy. Vždy však překračoval hranice čistého muzikanství a angažoval se v dění okolo sebe. Stěžejní téma pro něj bylo dodržování lidských práv nebo boj proti hladomorům a nemocem. V roce 1985 uspořádal koncert Free Nelson Mandela (Propusťte Nelsona Mandelu) a účinkoval i na koncertech Live 8. Angažoval se i v OSN jako ambasador dobré vůle Dětského fondu. Když v srpnu v Somálsku vrcholil hladomor, pustil se do afrických lídrů. "Chtějí více peněz a moci pro sebe, myslí jen na sebe a zapomínají na zbytek země," vzkázal N’Dour.

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Mohlo by vás zajímat