Pro olympijské hry v Pekingu roku 2008 navrhl stadion, jenž v celém světě proslul pod označením "Ptačí hnízdo". V průběhu příprav se však od olympijského dění veřejně distancoval s tím, že je vláda využívá k režimní propagandě. Od té doby jej bezpečnostní složky nespouští z očí.
PSALI JSME: |
Poté co třiapadesátiletý výtvarník vloni úspěšně představil svá díla světu v londýnské galerii Tate Modern, mu letos v lednu demoliční četa doslova srovnala se zemí jeho nový pekingský ateliér. Již vloni v listopadu proti předem plánované demolici veřejně protestovalo na čtyři sta Ajových zastánců. Nic ale nezmohli ani oni, ani sám umělec, který byl pro jistotu držen v domácím vězení.
Situace se značně vyostřila tuto neděli, kdy Aj náhle zmizel z letiště v Pekingu, odkud se chystal odletět do Hongkongu. Až do včerejška o něm nebylo nic známo – čínské úřady o něm odmítaly cokoliv sdělit i jeho manželce, natož pak novinářům a veřejnosti.
Včera vyšlo prostřednictví zpravodajské agentury Nová Čína najevo, že je výtvarník zadržován policií. Podle serveru BBC zprávu potvrdilo i čínské ministerstvo zahraničí a zejména prý upozornilo mezinárodní společenství, že nemá právo do případu zasahovat.
Trestné činy jsou prý hospodářské povahy
Proti Ajovu nedělnímu uvěznění již protestovaly Spojené státy, Británie a Francie. Jeho okamžité propuštění požadovala Amnesty International a další organizace na obranu lidských práv.
"Aj Wej-wej je podezřelý z trestných činů hospodářské povahy," uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chung Lej. "Jiné země nemají právo zasahovat. Případ nemá nic společného s lidskými právy nebo svobodou vyjadřování," prohlásil.
Také podle zprávy čínské agentury "Aje vyšetřuje v souladu s čínskými zákony policie pro podezření ze spáchání hospodářské trestné činnosti".
Policie ovšem Aje zatkla jen několik dní poté, co umělec oznámil, že chce z Číny odejít a usadit se v zahraničí. Měl prý v úmyslu otevřít výtvarnické studio v Německu a žít tam, aby se zbavil šikanování a pronásledování čínských úřadů.
Když Aj po zadržení na pekingském letišti beze stopy zmizel, jeho manželka a přátelé se obávali, že by mohl být obžalován z pokusu o rozvracení státu. Pak by mu podle čínských zákonů hrozilo až deset let vězení. V minulosti totiž Aj například označil čínské vůdce za "gangstery" a v posledních letech také veřejně obhajoval oběti případů týkajících se lidských práv.
Umělcova manželka Lu Qing podle zpráv britského listu The Daily Telegraph uvedla, že jejich rodinný dům od neděle navštívilo na padesát policistů, aby v něm zabavili veškerou finanční hotovost, listiny a počítače. "Nečekala jsem, že se stane něco tak strašného. A nikdo mi nebyl schopen říct jediné slovo o tom, co se děje."
lidovky.cz