Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 26 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Lidé

Urozený vojín. Bedřich Colloredo-Mansfeld vyměnil švýcarské bezpečí za československou armádu

Bedřich Colloredo-Mansfeld jako vojín československé zahraniční armády ve Velké... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bedřich Colloredo-Mansfeld jako vojín československé zahraniční armády ve Velké... | foto: VHÚ

Se jménem Colloredo-Mansfeld si patrně většina lidí spojí jeden z nejdelších soudních sporů v polistopadových dějinách. To, že mladý Bedřich Colloredo-Mansfeld vyměnil bezpečí švýcarské neutrality za dobrovolnou a nebezpečnou službu v exilové československé armádě, už tak známé není. Stal se tak, řečeno s mírnou nadsázkou, urozeným vojínem.

Hrdým partnerem rubriky Kalendář hrdinů je společnost Česká zbrojovka

Česká zbrojovka

Šlechtický rod Colloredo-Mansfeldů vlastnil v českých zemích před válkou tři velká panství – Dobříš, Zbiroh a Opočno. Jejich správy se postupně ujali tři starší synové důstojníka rakousko-uherského válečného námořnictva a vojenského diplomata Jeronýma hraběte Colloredo-Mansfeld. Jejich další osudy jsou dostatečně známé. 

Princ od Tobruku

Eduard Josef Lobkowicz se v řadách 11. čs. pěšího praporu – Východního pod velením pplk. Karla Klapálka se zúčastnil bojů v Sýrii a v říjnu 1941 s ním odjel do obleženého Tobruku. Zde prokázal velkou osobní odvahu a byl dvakrát zraněn. Jako vůbec jediný čs. voják v letech 2. světové války byl vyznamenán současně československým, polským i britským válečným křížem. Více čtěte zde:

 V září 1938 se všichni postavili na pozice obrany republiky a podepsali známé prohlášení české aristokracie adresované prezidentu Benešovi. Přestože na počátku okupace byli především v důsledku tohoto svého postoje přinuceni k některým kompromisům s okupačním režimem, v únoru 1942 jim byl jako nepřátelům říše zabaven majetek nacházející se na území pod kontrolou nacistů.

Téměř neznámý je však osud Jeronýmova čtvrtého, nejmladšího, syna Bedřicha Colloredo-Mansfelda. Ten se narodil 3. dubna 1917 v Berlíně, kde byl v té době jeho otec námořním atašé rakousko-uherského velvyslanectví. Vyrůstal na zámku ve Zbirohu. V Čechách na něj sice nezbyl žádný majetek, zato se mu však dostalo kvalitního vzdělání. Již v kvintě jej otec poslal na elitní soukromé gymnázium do Německa a po maturitě v roce 1935 pokračoval ve studiu historie a filozofie na univerzitách v Mnichově, Vídni a Ženevě.

Nepohodlní

Na vlastní oči viděl nástup nacismu a stal se jeho zásadním odpůrcem. Když byl po 15. březnu 1939 vyzván, aby odevzdal československý pas a na německém vyslanectví si vyzvedl říšskoněmecký cestovní doklad, rozhodně to odmítl a zůstal ve Švýcarsku jako emigrant. Své rozhodnutí nezměnil ani po ukončení studií.

Dne 18. prosince 1944 se u čs. diplomatického zástupce v Ženevě Jaromíra Kopeckého dobrovolně přihlásil do zahraniční armády. Přes Paříž, kde se podrobil odvodu, odjel do Velké Británie. Bez ohledu na svůj původ nastoupil jako obyčejný vojín u Náhradního tělesa čs. armády v Southend-on-Sea, kde prodělal základní výcvik. Konec války jej však zastihl ještě na Britských ostrovech. V polovině prosince 1945 byl demobilizován a vrátil se zpátky do Švýcarska.

Rána pažbou a šibenice

Českoslovenští legionáři, kteří padli do zajetí, nemohli očekávat žádné slitování. To je příběh i Josefa Sobotky odsouzeného pro velezradu k trestu smrti. Více čtěte zde

Za zmínku stojí, že přes svůj naprosto loajální postoj k republice měl být po válce na základě tzv. Benešových dekretů zbaven československého státního občanství. U odvodu totiž, pravděpodobně vzhledem k dlouhému pobytu v německojazyčném prostředí, uvedl jako svoji mateřštinu němčinu a musel proto dokazovat, že přes tuto skutečnost je české národnosti. Do Československa se však již trvale nevrátil.

V červnu 1946 se oženil s Christou von Kreis a následně pak odjeli do USA, kde Bedřich přednášel na několika vysokých školách. V polovině 50. let se rodina vrátila do Evropy, manželství však skončilo rozvodem. V roce 1975 se znovu oženil s o dvacet let mladší Francouzskou Martine Andrieux. Po roce 1989 se ještě stačil podívat do staré vlasti, avšak 29. července 1991 v rakouském Öblarn zemřel.

Seriál Kalendář hrdinů vzniká ve spolupráci s VHÚ Praha

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!