Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V 10 letech vylezl na Kilimandžáro. Teď chce zdolat Mount Everest

Magazín

  15:17
PASADENA - Třináctiletý školák z kalifornské Pasadeny má velký sen. Chce se stát nejmladší osobou na světě, která pokořila nejvyšší horu světa -Mount Everest. Do Nepálu hoch vyrazil v pondělí večer. Na 8850 metrů vysoký Everest se Jordan pokusí vystoupat se svým otcem a jeho přítelkyní.

Jordan Romero foto: Reprofoto

Jordanu Romerovi je sice teprve 13 let, přesto už vytvořil několik rekordů, na něž by byl pyšný i leckterý dospělý. Když mu bylo deset let, vylezl na nejvyšší horu Afriky, Kilimandžáro. Loni zvládl výstup na Mount McKinley na Aljašce. Ten přitom mnozí horolezci považují za ještě obtížnější než výstup na Mount Everest, píše server ABC.

Jordanovým cílem je zdolat nejvyšší vrcholy všech kontinentů. Za sebou má úspěšný výstup na pět z nich. K neobvyklému výkonu ho prý v devíti letech inspirovala nástěnka o horolezectví, kterou ve škole připravil učitel tělocviku. "Řekl jsem o tom tátovi a on mi neřekl ne. Pouze mi vysvětlil obtíže a co všechno bych pro to musel udělat. Začali jsme tedy rovnou trénovat," vzpomíná na své začátky Jordan.

"Horolezectví vyžaduje nesmírně těžký mentální výcvik, musíte se naučit ve chvilce se rozhodnout. Pro mně je to metafora života," říká malý horolezec.


Jeho otec Paul tvrdí, že chce jen svému synovi pomoci uskutečnit jeho sny. "Je to jeho výstup, my jsme jen doprovod," vysvětluje. Jordanova matka syna sice podporuje, ale o úloze syna v projektu si myslí svoje. "Jordan jednou odjel k otci na víkend, a když se vrátil, tak měl najednou v hlavě nový plán," říká.

Odborníci nejsou v názoru na výstup třináctiletého dítěte na nejvyšší horu světa jednotní. Jedni tvrdí, že pokud zvládl již pět velmi náročných vrcholků, bude pravděpodobně schopen vystoupit i na tento. Podle ostatních však stále není dostatečně prozkoumán vliv velkých nadmořských výšek na dětský organismus.

Současný rekord nejmladšího pokořitele Everestu drží Nepálec Temba Tšeri, který při výstupu v 16 letech přišel kvůli omrzlinám o pět prstů. Nejvyšší horu světa zatím zdolalo 660 lidí, pokoušelo se jich o to zhruba 4000. Při výstupu na vrchol zahynulo 142 lidí.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Mohlo by vás zajímat