Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V 92 letech zemřel básník Zdeněk Rotrekl. Nositel Řádu T. G. Masaryka

Lidé

  19:37
BRNO - V 92 letech zemřel v neděli 9. června brněnský katolicky orientovaný básník, spisovatel a literární historik Zdeněk Rotrekl. ČTK to oznámilo brněnské nakladatelství Atlantis.

Básník Rotrekl patřil k nejvýraznějším osobnostem katolického proudu v české poezii druhé poloviny 20. století foto: MAFRA - Tomáš Hájek

Rotrekl patřil k nejvýraznějším osobnostem katolického proudu v české poezii druhé poloviny 20. století. Strávil 13 let v komunistickém vězení a čtyřicet let nemohl veřejně publikovat. Prezident Václav Havel v roce 1995 ocenil Rotreklovu činnost Řádem T.G.Masaryka. Rozloučení s básníkem se uskuteční v sobotu 15. rvna v 11:00 v kostele sv. Tomáše na Moravském náměstí v Brně.

ČTĚTE TAKÉ:

Rotrekl se v Brně v roce 1920 i narodil a jeho první sbírkou bylo ve 20 letech Kyvadlo duše. Po druhé světové válce začal studovat historii, dějiny umění a sanskrt na brněnské filozofické fakultě. Jeho osud však zásadně změnil komunistický puč. Po únoru 1948 jej jako demokraticky smýšlejícího člena Svazu vysokoškolského studentstva vyloučili ze studií. Brzy na to ho uvěznili.

V roce 1949 si básník po vykonstruovaném procesu vyslechl nejpřísnější ortel, jímž byl trest smrti, posléze zmírněný na doživotí. Ve vězení nakonec strávil 13 let a po propuštění pracoval jako dělník. V době politického uvolnění na konci 60. let Rotrekl dokončil vysokoškolská studia a pracoval jako redaktor časopisu Obroda. V 70. a 80. letech byl znovu vytlačen z veřejného života.

Básník Rotrekl patřil k nejvýraznějším osobnostem katolického proudu v české poezii druhé poloviny 20. století.

Před nástupem komunismu stihl vydat tři básnické sbírky. Ačkoliv nikdy nepřestal psát, trvalo více než 40 let, než mu v Česku oficiálně vyšla tiskem další kniha. Za komunismu publikoval Rotrekl jen v samizdatu a v zahraničí.

Podle odborné literatury jeho spirituálně zaměřená poezie dospívá od metafyzických tužeb k projasnění, rostoucímu z víry vykoupené krutou zkušeností. Je také držitelem Ceny Jana Zahradníčka, Jaroslava Seiferta či Karla Havlíčka Borovského.

Autoři: ,