Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bush má v Bílém domě svůj portrét. Obama mu děkoval

Magazín

  7:00
Americký prezident Barack Obama s manželkou Michelle ve čtvrtek v Bílém domě přivítal svého předchůdce George W. Bushe s jeho chotí Laurou. Společně se zúčastnili odhalení portrétů bývalého prezidentského páru, jež nově jsou součástí sbírky sídla amerických prezidentů.

George W. Bushe má v Bílém domě svůj portrét. foto: Reuters

Americká média setkání komentovala s jistou mírou škodolibosti, protože Obama často kritizuje Bushovu politiku. Svému předchůdci v Bílém domě děkoval, například za podporu před nástupem do úřadu.

Ocenil zejména to, že si Bush na bezproblémové předání moci svému nástupci našel na přelomu let 2008 a 2009 čas v okamžicích, kdy Spojenými státy zmítala hluboká finanční krize. Vyzdvihl také Bushovu roli v nesnadných době po teroristických útocích z 11. září 2001. "Nechal mi tady také velmi dobrý výběr sportovních kanálů," zažertoval pak současný americký prezident. "Využívám ho," dodal.

Bushovi i Obamovi v úřadu zšedivěly vlasy

Obama o svém předchůdci obvykle mluví jinak. Připomíná, že mu odkázal hlubokou recesi či vysoké zadlužení země. "Dali jsme si záležet na tom, abychom udělali všechno proto, abychom se vyhrabali z této neuvěřitelné jámy, kterou jsme zdědili," poznamenal například.

Mluvčí Bílého domu Jay Carney ale ještě před dnešním setkáním 43. a 44. prezidenta země v Bílém domě upozorňoval na to, že o politiku na něm nepůjde. Oba muži, kteří mají společné minimálně to, že jim v úřadu zešedly vlasy, si prý spíše vymění názory na to, jaké to je být v kůži nejmocnějšího muže planety.

George W. Bushe s manželkou Laurou navštívili Obamovi v Bílém domě.

George W. Bushe s manželkou Laurou navštívili Obamovi v Bílém domě.

Příležitost k tomu měli na společném obědě, který předcházel odhalení portrétů. Kromě současného a předchozího prezidentského páru se jej zúčastnili i Bushovi rodiče George a Barbara aneb 41. prezident z let 1989-93 a někdejší první dáma Spojených států i další příbuzní Obamova předchůdce.

"(Obamova) pohostinnost na nás udělala velký dojem. Nakrmil hned 14 členů naší rodiny," řekl pak s úsměvem Bush mladší. Bývalý prezident se do Bílého domu naposledy podíval v lednu 2010, když tu propagoval iniciativu na pomoc Haiti postiženému zemětřesením. Nyní jej bude v sídle amerických prezidentů trvale zastupovat jeho portrét.

Prvním přírůstkem do sbírky zobrazení šéfů Bílého domu byl už v roce 1800 portrét první hlavy Spojených států George Washingtona. Bush dnes narážel na jejich společné iniciály, když poznamenal, že kolekce nyní bude pozoruhodně symetrická, když bude začínat i končit Georgem W. Vyjádřil také naději, že Obama si nyní při míjení jeho portrétu bude klást otázku: "Co by asi udělal George?" Bush na portrétu stojí v Oválné pracovně Bílého domu. Jeho manželka Laura je pak zachycena v Zelené místnosti sídla amerických prezidentů, kterou nechala v roce 2007 vybavit novým nábytkem. Autorem obou obrazů je texaský malíř John Howard Sanden.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...