Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Gottově vile v Jevanech měli před revolucí sklad veksláci

Lidé

  10:18
Komunistická policie v souvislosti s vyšetřováním organizovaného gangu překupníků pašované elektroniky, kosmetiky a alkoholu prověřovala zpěváka Karla Gotta. Veksláci si totiž v jeho vile vybudovali sklad.

Vyšetřování Karla Gotta probíhalo několik měsíců a mnohonásobný zlatý slavík byl dokonce předvolán k výslechu. Ten ale trval jen 25 minut, protože se ukázalo, že Gott o ničem nevěděl. Vyplývá to z dokumentů, které v archivech objevila redakce MF DNES.

Hlavou skupiny byl přítel Miroslav Provod známý vekslák a přítel Františka Mrázka. Provod se v roce 1986 staral o vilu Karla Gotta v Jevanech a zřídil si zde sklad pašovaných věcí. On a další lidé měli dobré kontakty na zaměstnance několika ambasád a s jejich pomocí do Česka pašovali různé zboží. Do případu bylo namočeno i několik policistů a funkcionářů KSČ. Postupně vyšetřovatelé obvinili tři desítky osob.

"Schreier (jeden z německých překupníků, pozn. red.) do této vily složil několikrát ze svého náklaďáku zboží. Vím, že se jednalo o videa, alkohol, rádia a volkmeny," řekl podle MF DNES při výslechu policistům Jiří Zuska, jeden z členů gangu. 

Bylo třeba chránit pověst národního umělce 

Ze spisů dále vyplývá, že se přístup policie ke Karlu Gottovi po prověření změnil k lepšímu. Kriminalisté mu pomáhali při nákupu starožitností. "K. Gott má problémy i v oblasti nákupu starožitností... V této souvislosti nás požádal o pomoc, aby mohl s příslušníky SNB konzultovat, zda nejde o věci z tr. činnosti," uvádí se například v zápise z 23. července 1986.

Lidé z vedení SNB s pomocí souhlasili. "Jedná se o ochranu pověsti nár. umělce K. Gotta před různými překupníky," píše se dál v zápise. Sám zpěvák ale popírá, že by komunistickou policii žádal o pomoc.  

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....

Mohlo by vás zajímat