Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Malenicích se lidé naposledy rozloučili s herečkou Jiráskovou

Lidé

  15:49
MALENICE (STRAKONICKO) - Asi dvě stovky lidí se přišly na hřbitov v jihočeských Malenicích naposledy rozloučit s herečkou Jiřinou Jiráskovou. Podle svého přání spočinula na místním hřbitově v rodinném hrobě svého životního partnera Zdeňka Podskalského, se kterým do Malenic jezdila od šedesátých let.

Do rodinného hrobu byla uložena rakev s ostatky Jiřiny Jiráskové. foto: MAFRA- Slavomír Kubeš

Nad zasněženou vesnicí se od pravého poledne nesly tóny dechovky v podání kapely z Vlachova Březí. Ta podle místních hrála i na pohřbu Zdeňka Podskalského. O hudební doprovod se postarala i cestou od domu smutku do kostela na hřbitov a při ukládání rakve do hrobu.

ČTĚTE TAKÉ:

V kostele svatého Jakuba Většího, jenž stojí uprostřed hřbitova, sloužil pohřební mši českobudějovický biskup Pavel Posád. Po mši byla rakev s ostatky Jiráskové uložena do hrobu. Spočinula v něm i urna její matky, kterou měla do poslední chvíle doma.

Nad hrobem jí zazpívala učitelka z nedaleké lidové školy umění. Od populární zpěvačky Lucie Bílé farář nad hrobem vyřídil pozdrav. Ze známých osobností divadelního a filmového světa se objevil jen Zdeněk Troška s kyticí žlutých růží.

Malý Slavín

Místnímu hřbitovu se říká malý Slavín. Vedle režiséra Podskalského, tu místo posledního odpočinku našel také manžel Jiráskové a herec Jiří Pleskot, ale také stavitel Národního divadla architekt Josef Zítek, či sbormistr Pavel Kühn a další osobnosti.

Jirásková zemřela 7. ledna. Obdivovatelé a kolegové se s ní už rozloučily 11. ledna v hledišti pražského Divadla na Vinohradech.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!