Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Malenicích se lidé naposledy rozloučili s herečkou Jiráskovou

Magazín

  15:49
MALENICE (STRAKONICKO) - Asi dvě stovky lidí se přišly na hřbitov v jihočeských Malenicích naposledy rozloučit s herečkou Jiřinou Jiráskovou. Podle svého přání spočinula na místním hřbitově v rodinném hrobě svého životního partnera Zdeňka Podskalského, se kterým do Malenic jezdila od šedesátých let.

Do rodinného hrobu byla uložena rakev s ostatky Jiřiny Jiráskové. foto: MAFRA- Slavomír Kubeš

Nad zasněženou vesnicí se od pravého poledne nesly tóny dechovky v podání kapely z Vlachova Březí. Ta podle místních hrála i na pohřbu Zdeňka Podskalského. O hudební doprovod se postarala i cestou od domu smutku do kostela na hřbitov a při ukládání rakve do hrobu.

ČTĚTE TAKÉ:

V kostele svatého Jakuba Většího, jenž stojí uprostřed hřbitova, sloužil pohřební mši českobudějovický biskup Pavel Posád. Po mši byla rakev s ostatky Jiráskové uložena do hrobu. Spočinula v něm i urna její matky, kterou měla do poslední chvíle doma.

Nad hrobem jí zazpívala učitelka z nedaleké lidové školy umění. Od populární zpěvačky Lucie Bílé farář nad hrobem vyřídil pozdrav. Ze známých osobností divadelního a filmového světa se objevil jen Zdeněk Troška s kyticí žlutých růží.

Malý Slavín

Místnímu hřbitovu se říká malý Slavín. Vedle režiséra Podskalského, tu místo posledního odpočinku našel také manžel Jiráskové a herec Jiří Pleskot, ale také stavitel Národního divadla architekt Josef Zítek, či sbormistr Pavel Kühn a další osobnosti.

Jirásková zemřela 7. ledna. Obdivovatelé a kolegové se s ní už rozloučily 11. ledna v hledišti pražského Divadla na Vinohradech.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...