Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Malenicích se lidé naposledy rozloučili s herečkou Jiráskovou

Magazín

  15:49
MALENICE (STRAKONICKO) - Asi dvě stovky lidí se přišly na hřbitov v jihočeských Malenicích naposledy rozloučit s herečkou Jiřinou Jiráskovou. Podle svého přání spočinula na místním hřbitově v rodinném hrobě svého životního partnera Zdeňka Podskalského, se kterým do Malenic jezdila od šedesátých let.

Do rodinného hrobu byla uložena rakev s ostatky Jiřiny Jiráskové. foto: MAFRA- Slavomír Kubeš

Nad zasněženou vesnicí se od pravého poledne nesly tóny dechovky v podání kapely z Vlachova Březí. Ta podle místních hrála i na pohřbu Zdeňka Podskalského. O hudební doprovod se postarala i cestou od domu smutku do kostela na hřbitov a při ukládání rakve do hrobu.

ČTĚTE TAKÉ:

V kostele svatého Jakuba Většího, jenž stojí uprostřed hřbitova, sloužil pohřební mši českobudějovický biskup Pavel Posád. Po mši byla rakev s ostatky Jiráskové uložena do hrobu. Spočinula v něm i urna její matky, kterou měla do poslední chvíle doma.

Nad hrobem jí zazpívala učitelka z nedaleké lidové školy umění. Od populární zpěvačky Lucie Bílé farář nad hrobem vyřídil pozdrav. Ze známých osobností divadelního a filmového světa se objevil jen Zdeněk Troška s kyticí žlutých růží.

Malý Slavín

Místnímu hřbitovu se říká malý Slavín. Vedle režiséra Podskalského, tu místo posledního odpočinku našel také manžel Jiráskové a herec Jiří Pleskot, ale také stavitel Národního divadla architekt Josef Zítek, či sbormistr Pavel Kühn a další osobnosti.

Jirásková zemřela 7. ledna. Obdivovatelé a kolegové se s ní už rozloučily 11. ledna v hledišti pražského Divadla na Vinohradech.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK SVAŘOVÁNÍ (27-35.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 27 000 - 34 000 Kč