Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V průběžné nominaci Slavíků nechybí Bartošová, Klus i extrémní Ortel

Lidé

  7:00
PRAHA - V průběžných výsledcích ankety Český slavík Mattoni 2014 se mezi deseti nejúspěšnějšími interprety objevila kapela Ortel spojovaná s krajní pravicí i Iveta Bartošová, která zemřela letos v dubnu. Vedle nich nechybějí vítězové hlavních kategorií loňského ročníku Karel Gott, Lucie Bílá a skupina Kryštof.

Iveta Bartošová foto: MAFRA - Anna Vavríková

V první desítce je i Tomáš Klus, který se loni po kauze s vyřazením rappera Řezníka z kategorie Hvězda internetu od soutěže distancoval. Průběžné výsledky na svých stránkách zveřejnili pořadatelé soutěže ze společnosti Musica Bohemica.

„Slavík je anketa oblíbenosti, popularity. Tím, že někdo zemře, nepřestávají se hrát jeho písničky v rádiích, nepřestanou se vysílat jeho klipy, nepřestanou se vydávat jeho CD. Lidé mají tyto interprety stále rádi. Jejich umění je stále oslovuje, stále k nim promlouvá. A jejich posluchači jim to oplácejí tím, že jim pošlou hlasy do ankety,“ uvedli k průběžným výsledkům pořadatelé. K prohlášení Kluse ředitel pořádající agentury Jaroslav Těšínský podotkl, že zvát na vyhlášení 29. listopadu budou všechny nominované.

ČTĚTE TAKÉ:

V průběžném hlasování se v Českém slavíku (podle abecedy) objevili zpěvačky Monika Absolonová, Anna K.,Iveta Bartošová, Lucie Bílá, Ewa Farna, Gabriela Gunčíková, Marta Jandová, Aneta Langerová, Lucie Vondráčková a Hana Zagorová, zpěváci Ondřej Brzobohatý, Michal David, Vojtěch Dyk, Karel Gott, Michal Hrůza, Dalibor Janda, Petr Kolář, Tomáš Klus, Richard Krajčo a Xindl X a skupiny Argema, Čechomor, Divokej Bill, Chinaski, Kabát, Kryštof, Lucie, Mandrage, Olympic a Ortel.

Posledně jmenovaná skupina. která mimo jiné napsala hymnu Dělnické straně, vyvolává emoce. Dělnickou stranu v roce 2010 zakázal pro provázanost s neonacistickou scénou Nejvyšší správní soud v Brně. Pro své texty kritizující etnické a náboženské menšiny si kapela Ortel vysloužila nařčení z extremismu a pořadatelé jí proto často ruší koncerty.

Ruší se Skokan roku

Mezi novinky letošních Slavíků patří zrušení kategorie Skokan roku a zavedení ceny pro nejvíce streamovanou českou skladbu na internetu. Kategorie Skokan roku, kde v minulosti figurovaly i revivalové kapely jako Legendy se vrací nebo Abba Stars, podle pořadatelů dostatečně nevypovídá o dění na tuzemské hudební scéně.

Změnou pravidel prošla i kategorie Hvězda internetu. Z více než 600 přihlášených kapel jich do konečného hlasování stovku předvybere odborná porota. Podle pravidel má pořadatel možnost z ankety skupinu, ‚jejíž verbální nebo obrazové projevy mohou být v rozporu s právním řádem České republiky nebo porušují zásady dobrých mravů či zásady elementární lidské slušnosti‘, vyřadit. Loni se tak stalo v případě rappera Martina Pohla, vystupujícího pod jménem Řezník.

Do ankety prý kvůli zrušení poplatku za SMS letos přišlo více hlasů než za stejné období loni. Do ankety loni přišlo přibližně 120 000 hlasů, o 10 000 méně než v roce 2012. Hlasování ještě není uzavřeno, potrvá do 23. listopadu na stránkách www.ceskyslavikmattoni.cz. Slavnostní ceremoniál se koná v sobotu 29. listopadu v pražské Státní opeře a poběží v přímém přenosu na TV Nova.

Autoři: ,