"Uděluji ji osobnostem, které v naší zemi něčeho mimořádného ve svém oboru dosáhly a staly se veřejným majetkem," řekl prezident. Upozornil, že tato kritéria Štěpánková stoprocentně splňuje i tím, že ji má spousta lidí zafixovánu z jejích nesčetných rolí. "Přejme, aby tomu tak bylo i nadále," dodal Klaus.
"Ocenění si velice vážím. Když se můj syn díval na internet, zjistil jména těch, kteří byli touto čestnou plaketou vyznamenáni přede mnou. Musím říci, že se cítím v dobré společnosti," uvedla herečka, jíž prý Klaus udělal moc hezký den.
Plných třicet let své umělecké dráhy spojila Jana Štěpánková s pražským Divadlem na Vinohradech. Zahájila ji v 50. letech v Pardubicích, odkud v roce 1959 přešla do Prahy do někdejšího Divadla S. K. Neumanna v Libni. Tam působila třináct sezon. Na divadelních jevištích vytvořila během půl století širokou paletu postav - od naivek až po psychologicky náročné role v dramatech i veselohrách. Řadu příležitostí Štěpánková využila i na filmovém plátně, televizní obrazovce a v rozhlase.
V roce 2000 hostovala v Mladé Boleslavi. Pak si dala delší pauzu, věnovala se poslední třináctidílné řadě seriálu Nemocnice na kraji města, s režisérem Jiřím Strachem natáčela film o ďáblově bibli a objevila se ve Vejdělkových Účastnících zájezdu. Koncem roku 2008 přijala po dlouhé době roli v pražském Divadle na Jezerce.
Čestné plakety předal prezident Klaus v posledních letech například houslistovi Josefu Sukovi, divadelníkovi Ivanu Vyskočilovi, zpěváku Waldemaru Matuškovi, spisovateli, dramatikovi i bývalému politikovi Milanu Uhdemu i sochaři Olbramu Zoubkovi. Koncem loňského roku jimi v rámci oslav sta let Českého svazu ledního hokeje ocenil osm domácích hokejových legend.
Z jeho rukou je převzali také pilot z druhé světové války František Peřina a kardinál Miloslav Vlk.