Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vánoce českých designérů: Jak zdobí stromek Rony Plesl?

Lidé

  7:00
Slaměné ozdoby, slavnostní oblečení a svítící stromky. Představa, že čeští designéři a módní návrháři slaví Vánoce ve velkém designovém stylu s množstvím vychytávek a výstřelků poslední doby, je mylná. Podívejte se na ozdoby, které používá a jak slaví Vánoce designér Rony Plesl.

Lidovky.cz: Zdobíte každý rok stromek? A jak?
Vánoční stromek zdobí mé dospělé dcery, které si tím připomínají dětská léta a náležitě si to užívají…“Hádají se” o každou ozdobu.

Lidovky.cz: Jak balíte dárky? Vystačíte si s nabídkou balicích papírů v obchodních domech nebo investujete do luxusnějších motivů?
Mám rád krásné papíry, ale hrozně nerad balím dárky, moc to neumím. Přivítal bych krásné papírové tašky všech rozměrů, do kterých se vše jen vloží.

Lidovky.cz: V jakém oblečení usedáte ke štědrovečerní večeři a rozbalujete dárky?
Určitě ve slavnostním.

Ozdobičky na vánočním stromku Ronyho Plesla

Lidovky.cz: Zdobíte kromě stromku i další místa v domě?
Opět je to tradice, kdy taháme drátky ke keřům a zkoušíme žárovičky. Není to moc o umění dekorovat, spíše legrace a radost ze společných chvil.

Lidovky.cz: Je něco, co vám na Vánocích připadá naprosto nevkusné?
Vánoce bereme jako opakující se rituál, který je silný vzpomínkami a spojením s věcičkami, které znovu vybalujete ze zaprášených krabic. Není to pro nás o designových trendech. Kvalitu věcem dává náš vztah k nim.

Rony Plesl

Vedoucí ateliéru skla na UMPRUM. Založil vlastní značku Rony Plesl, s. r. o., v roce 2005 pak Studio Rony Plesl. Spolupracuje s firmami Sahm, se sklárnami Moser, Ajeto a Květná. Zabývá se volnou plastikou a kresbou, realizacemi v architektuře (skleněné a kamenné objekty, v České republice i zahraničí) a designem interiérů.