Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel ‚trezorový‘ Ivan Balaďa, režisér seriálu Největší z Pierotů

Lidé

  15:48aktualizováno  17:25
PRAHA - 17. června náhle zemřel filmový, divadelní, ale zejména televizní režisér a scenárista Ivan Balaďa. Bylo mu 78 let. Oznámila to jeho rodina. Poslední rozloučení se konalo v Praze v úzkém rodinném kruhu tuto středu.

Režisér Ivan Balaďazemřel ve věku 78 let foto: MAFRA - Ondřej Littera

Ivan Balaďa se narodil 1. ledna 1936 v Bratislavě. V letech 1959-1961 tam pracoval jako režisér v Československé televizi. V roce 1964 ukončil studium režie na pražské FAMU. V roce 1960 natočil první televizní zpracování Mňačkova románu Smrť sa volá Engelchen, další léta strávil v Čs. armádním filmu, kde režíroval dokumenty. Zároveň pracoval pro televizi.

V hraném filmu dostal však jeho dynamický vizuální styl příležitost až v Arše bláznů natočené pode jedné z Čechovových povídek. Výroba snímku byla po nástupu normalizačního vedení Čs. filmu zastavena, nedokončený materiál uzavřen do trezoru a režisér jako "ultrapravicový živel" roku 1970 vyhozen z armádního filmu a postižen zákazem tvorby pro film i televizi.

Účast na MFF v Karlových Varech

Práce na Arše bláznů se uzavřely až po dvaceti letech, vůbec poprvé byl snímek představen v sekci Filmy osvobozené na Mezinárodním filmovém festivale v Karlových Varech v červenci 1990. Ivan Balaďa se zatím nuceně uchýlil na čas k divadlu, kde režíroval (Liberec, Ústí nad Labem, Šumperk, Brno, Pardubice).

S rokem 1987 se dostavila možnost natočit další hraný film, pak více než čtyři roky připravoval a natáčel v česko-německé koprodukci pětidílný televizní seriál podle románu Františka Kožíka Největší z Pierotů (1990). Do titulní role tehdy obsadil Vladimíra Javorského, který propůjčil postavě Jeana-Baptisty Gasparda Deburaua svou tvář i své srdce.

Od televizní inscenace Otec (1994) se znovu realizoval jen v divadle. V letech 1993-1995 působil Ivan Balaďa jako šéf činohry v Olomouci, od roku 1995 do roku 2001 jako režisér Městského divadla Zlín.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!