Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé

Ve věku 79 let zemřel básník, esejista, grafik a jazzový pianista Stanislav Dvorský

Ve věku 79 let zemřel 21. února 2020 básník, esejista, editor a grafik Stanislav Dvorský. Za sbírku básní Oblast ticha získal Dvorský v roce 2007 cenu Magnesia Litera (na snímku). foto: ČTK

Praha - Ve věku 79 let v pátek zemřel básník, esejista, editor a grafik Stanislav Dvorský. Oznámila to jeho manželka Naďa Dvorská. Za sbírku básní Oblast ticha získal Dvorský v roce 2007 cenu Magnesia Litera. Jeho život byl ale spjatý nejen s literaturou. Byl například spoluzakladatelem Traditional Jazz Studia a podílel se na organizaci několika výstav.
  18:41

Zemřel otec zkratek CTRL+C a CTRL+V. Počítačovému vědci Larrymu Teslerovi bylo 74 let

Pražský rodák Dvorský působil v době svých studií na Českém vysokém učení technickém jako jazzový pianista, což ho přivedlo ke vzniku Traditional Jazz Studia v roce 1959. Jako literární autor pak přispěl svými texty třeba do sborníku Surrealistické východisko 1938-1968/UDS z roku 1969. V následující době normalizace a utužování komunistické totality už mohl publikovat jen neveřejně, v samizdatu. V 70. letech se jako autor a editor podílel na několika samizdatových sbornících a antologiích.

Až po pádu komunistického režimu se jeho díla mohla zase objevit v knihkupectvích. Byla to například básnická sbírka Zborcené plochy z roku 1996, po níž následovaly sbírky Dobyvatelé a pařezy, Oblast ticha nebo Amalgamy. Dvorský je také autorem básnických próz Hra na ohradu a Ruleta či eseje Nevědomí a básnický objev.

Autor:

Mohlo by vás zajímat