Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve věku 82 let zemřel prognostik a politik Valtr Komárek

Magazín

  15:05
PRAHA - Čestný předseda ČSSD a jeden z hlavních aktérů listopadu 1989 podlehl dlouhodobé nemoci. Několik posledních dní byl hospitalizován v pražské nemocnici Na Homolce, kde ho navštívil i prezident Miloš Zeman.

Valtr Komárek foto: ČTK

Podle serveru iDnes informaci o smrti  potvrdil syn Martin Komárek.

Ještě v úterý Komárkův asistent Ivo Gottwald řekl, že prognóza lékařů je příznivá. Komárek podle něj měl nemocnici v řádu týdnů opustit. Známý ekonom měl delší dobu zdravotní potíže se srdcem, zmínil se o nich i na letošním sjezdu ČSSD v Ostravě, kde vystoupil a spolustraníkům řekl, že nedávno absolvoval operaci.

ČTĚTE TAKÉ:

V nemocnici se s Komárkem v minulém týdnu stihl setkat i jeho přítel - prezident Miloš Zeman. O návštěvě svého čestného předsedy uvažovali i přední představitelé sociálních demokratů, ale kvůli špatnému zdravotnímu stavu Komárka to již nebylo možné.

Smrt Komárka zasáhla Klause, Sobotku i další politiky

"Profesora Komárka jsem si vždy vážil a jeho odchod mne velmi zarmoutil. Ještě v srpnu 2010 jsem měl možnost přivítat jej na Pražském hradě a osobně mu poblahopřát k 80. narozeninám, kterých se dožil v dobré formě a kondici," uvedl exprezident Václav Klaus.

Připomněl, že Komárkovi k osmdesátinám udělil zlatou prezidentskou plaketu. "Toto osobní ocenění dávám osobnostem, které vynikly ve svém oboru, které jsou známé a uznávané v celé naší společnosti a které navíc oslovily a obohatily i mne osobně," dodal Klaus.

Vyjádření prezidenta

"Myslím si, že odešla jedna z nejvýraznějších postav polistopadové české politické scény, a že tuto postavu v období rozjitřeného předvolebního politického boje budeme dlouho postrádat," napsal v reakci na Komárkovo úmrtí Zeman.

"Naše poslední setkání bylo v nemocnici, kde už ale umíral. Obdivoval jsem jeho smysl pro humor, jeho laskavost, jeho soucit s názorovými oponenty, kterým s úsměvem vysvětloval své argumenty," dodal Zeman.

"Zpráva o úmrtí Valtra Komárka mě velmi zasáhla. Vážil jsem si jeho přátelství, jeho nadhledu a obrovské životní moudrosti. Sociální demokracii ale i celé české společnosti bude člověk jeho formátu a životních zkušeností strašně chybět," sdělil Bohuslav Sobotka, který chtěl Komárka navštívit v nemocnici, ale již to nestihl.

"Měl jsem ho rád a bude se mi po něm stýskat," podotkl Miroslav Kalousek, který před novináři zavzpomínal na své debaty s Komárkem z poslední doby. Týkaly se prý více opery než ekonomiky. "Dokonce jsme v té emoci operní scény hledali jistou paralelu s emocemi společenskými. Pan profesor, na rozdíl ode mne, uměl i zpívat," dodal Kalousek.

Dlouhý o Komárkovi: Umožnil nám připravit se na převzetí moci

Život profesora Valtra Komárka, který já osobně znám jen z malé části, je svědectvím novodobé historie střední Evropy. Židovský kluk, za války zachráněný moravskými sedláky. Mladý komunista, studující v Sovětském svazu. Člověk s normálním selským rozumem, který brzy prohlédl faleš komunistické ideologie i absurdnost tehdejšího politického a ekonomického systému. Schopný ekonom, po roce 1970 odstavený na vedlejší kolej, který musel vidět, jak mnohem méně schopní sbírají tituly a slávu.

Celý text můžete najít ZDE.

"Valtr Komárek měl stejně neuvěřitelný osud, jak neuvěřitelné bylo i celé dvacáté století. Jeho životopis stojí za přečtení," uvedla v prohlášení vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) a vyjádřila v něm svou upřímnou soustrast pozůstalým.

Valtr Komárek se narodil 10. srpna 1930 v Hodoníně. Jeho rodiče zahynuli v koncentračním táboře, on sám podobnému osudu unikl jen o vlásek, když byl jako opuštěné židovské dítě vychován cizími lidmi. Po prožitých válečných útrapách vstoupil do komunistické strany, v níž zůstal až do ledna 1990.

Kariéra Valtra Komárka

Profesně autor desítek odborných knih a statí, který v 60. letech radil na Kubě Ernestovi Che Guevarovi, dlouhá léta působil ve Výzkumném ústavu plánování a řízení, v Ekonomickém ústavu Československé akademie věd (ČSAV) a v Prognostickém ústavu.

Komárka samotného také porevoluční vlna krátce vynesla do nejvyšších pater politiky. Oblíbený ekonom se stal místopředsedou první nekomunistické vlády Mariána Čalfy, která zemi dovedla ke svobodným volbám v červnu 1990. Kvůli názorovým neshodám ohledně ekonomické reformy se svými někdejšími kolegy se však muž, o němž se hovořilo jako o jednom z možných kandidátů na prezidenta, rozhodl k návratu do Prognostického ústavu.

Politiku ale Komárek, otec dvou novinářů Martina a Michala, zcela neopustil. Poslancem bývalého Federálního shromáždění byl až do konce roku 1992, do voleb v roce 1992 už šel jako lídr sociální demokracie, kam vstoupil o rok dříve. Za sociální demokraty, jejichž čestným předsedou se stal v roce 2011, také před třinácti lety neúspěšně kandidoval do Senátu.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...