Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ve věku 82 let zemřel prognostik a politik Valtr Komárek

Lidé

  15:05
PRAHA - Čestný předseda ČSSD a jeden z hlavních aktérů listopadu 1989 podlehl dlouhodobé nemoci. Několik posledních dní byl hospitalizován v pražské nemocnici Na Homolce, kde ho navštívil i prezident Miloš Zeman.

Valtr Komárek foto: ČTK

Podle serveru iDnes informaci o smrti  potvrdil syn Martin Komárek.

Ještě v úterý Komárkův asistent Ivo Gottwald řekl, že prognóza lékařů je příznivá. Komárek podle něj měl nemocnici v řádu týdnů opustit. Známý ekonom měl delší dobu zdravotní potíže se srdcem, zmínil se o nich i na letošním sjezdu ČSSD v Ostravě, kde vystoupil a spolustraníkům řekl, že nedávno absolvoval operaci.

ČTĚTE TAKÉ:

V nemocnici se s Komárkem v minulém týdnu stihl setkat i jeho přítel - prezident Miloš Zeman. O návštěvě svého čestného předsedy uvažovali i přední představitelé sociálních demokratů, ale kvůli špatnému zdravotnímu stavu Komárka to již nebylo možné.

Smrt Komárka zasáhla Klause, Sobotku i další politiky

"Profesora Komárka jsem si vždy vážil a jeho odchod mne velmi zarmoutil. Ještě v srpnu 2010 jsem měl možnost přivítat jej na Pražském hradě a osobně mu poblahopřát k 80. narozeninám, kterých se dožil v dobré formě a kondici," uvedl exprezident Václav Klaus.

Připomněl, že Komárkovi k osmdesátinám udělil zlatou prezidentskou plaketu. "Toto osobní ocenění dávám osobnostem, které vynikly ve svém oboru, které jsou známé a uznávané v celé naší společnosti a které navíc oslovily a obohatily i mne osobně," dodal Klaus.

Vyjádření prezidenta

"Myslím si, že odešla jedna z nejvýraznějších postav polistopadové české politické scény, a že tuto postavu v období rozjitřeného předvolebního politického boje budeme dlouho postrádat," napsal v reakci na Komárkovo úmrtí Zeman.

"Naše poslední setkání bylo v nemocnici, kde už ale umíral. Obdivoval jsem jeho smysl pro humor, jeho laskavost, jeho soucit s názorovými oponenty, kterým s úsměvem vysvětloval své argumenty," dodal Zeman.

"Zpráva o úmrtí Valtra Komárka mě velmi zasáhla. Vážil jsem si jeho přátelství, jeho nadhledu a obrovské životní moudrosti. Sociální demokracii ale i celé české společnosti bude člověk jeho formátu a životních zkušeností strašně chybět," sdělil Bohuslav Sobotka, který chtěl Komárka navštívit v nemocnici, ale již to nestihl.

"Měl jsem ho rád a bude se mi po něm stýskat," podotkl Miroslav Kalousek, který před novináři zavzpomínal na své debaty s Komárkem z poslední doby. Týkaly se prý více opery než ekonomiky. "Dokonce jsme v té emoci operní scény hledali jistou paralelu s emocemi společenskými. Pan profesor, na rozdíl ode mne, uměl i zpívat," dodal Kalousek.

Dlouhý o Komárkovi: Umožnil nám připravit se na převzetí moci

Život profesora Valtra Komárka, který já osobně znám jen z malé části, je svědectvím novodobé historie střední Evropy. Židovský kluk, za války zachráněný moravskými sedláky. Mladý komunista, studující v Sovětském svazu. Člověk s normálním selským rozumem, který brzy prohlédl faleš komunistické ideologie i absurdnost tehdejšího politického a ekonomického systému. Schopný ekonom, po roce 1970 odstavený na vedlejší kolej, který musel vidět, jak mnohem méně schopní sbírají tituly a slávu.

Celý text můžete najít ZDE.

"Valtr Komárek měl stejně neuvěřitelný osud, jak neuvěřitelné bylo i celé dvacáté století. Jeho životopis stojí za přečtení," uvedla v prohlášení vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) a vyjádřila v něm svou upřímnou soustrast pozůstalým.

Valtr Komárek se narodil 10. srpna 1930 v Hodoníně. Jeho rodiče zahynuli v koncentračním táboře, on sám podobnému osudu unikl jen o vlásek, když byl jako opuštěné židovské dítě vychován cizími lidmi. Po prožitých válečných útrapách vstoupil do komunistické strany, v níž zůstal až do ledna 1990.

Kariéra Valtra Komárka

Profesně autor desítek odborných knih a statí, který v 60. letech radil na Kubě Ernestovi Che Guevarovi, dlouhá léta působil ve Výzkumném ústavu plánování a řízení, v Ekonomickém ústavu Československé akademie věd (ČSAV) a v Prognostickém ústavu.

Komárka samotného také porevoluční vlna krátce vynesla do nejvyšších pater politiky. Oblíbený ekonom se stal místopředsedou první nekomunistické vlády Mariána Čalfy, která zemi dovedla ke svobodným volbám v červnu 1990. Kvůli názorovým neshodám ohledně ekonomické reformy se svými někdejšími kolegy se však muž, o němž se hovořilo jako o jednom z možných kandidátů na prezidenta, rozhodl k návratu do Prognostického ústavu.

Politiku ale Komárek, otec dvou novinářů Martina a Michala, zcela neopustil. Poslancem bývalého Federálního shromáždění byl až do konce roku 1992, do voleb v roce 1992 už šel jako lídr sociální demokracie, kam vstoupil o rok dříve. Za sociální demokraty, jejichž čestným předsedou se stal v roce 2011, také před třinácti lety neúspěšně kandidoval do Senátu.

Autoři: ,