Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Zemřel režisér Tří oříšků, Arabely, Saxány či ‚Dr. Mráčka‘. Václavu Vorlíčkovi bylo 88 let

Lidé

  13:47aktualizováno  16:06
PRAHA - Ve věku 88 let zemřel v úterý večer režisér Václav Vorlíček. Potvrdil to režisér Zdeněk Zelenka. Tvůrce oblíbené pohádky Tři oříšky pro Popelku, seriálu Arabela či komedie Dívka na koštěti zemřel v nemocnici Pod Petřínem. V roce 2017 získal na filmovém festivalu v Karlových Varech cenu za umělecký přínos české kinematografii. Scenáristicky se na většině jeho děl podílel Miloš Macourek.

Václav Vorlíček foto:  Jan Zátorský, MAFRA

„Václav Vorlíček zemřel včera v nemocnici pod Petřínem. Je to pro mě smutná zpráva. Vorlíček seděl v přijímací komisi na FAMU, když já jsem se hlásil. Přijímal mě, když mi bylo dvacet, dneska je mi 65,“ řekl Zelenka. Po FAMU Vorlíček se Zelenkou pět let vedli ročník. „Stali jsme se přáteli, protože nás spojovalo mnohé. Jednak smysl pro humor, pak obliba v dobrém víně a hlavně jsme oba měli rádi komedie,“ vzpomíná Zelenka.

„Byl pro mě mistr komedie a člověk, který v české kinematografii zanechal nesmazatelnou stopu a šířil svými filmy dobrou pověst Československa a České republiky po celém světě. Jeho filmy byly jako jedny z mála exportovatelné a jsou pořád živé,“ dodal. Zelenka o Vorlíčkovi natočil dokumentární film, který se jmenuje Václav Vorlíček král komedií a pohádek.

Václav Vorlíček
Cenu prezidenta festivalu za mimořádný umělecký přínos převzal Václav Vorlíček.

Vorlíček se narodil 3. června 1930. Již v 17 letech měl jasnou představu o tom, že chce být režisérem. Když ho poprvé nevzali na FAMU, šel rovnou na Barrandov a dostal se do štábu režiséra Martina Friče. Po roce už Vorlíčka na FAMU přijali, školu absolvoval v roce 1956. Na Barrandov se pak vrátil a zaměstnán tam byl až do roku 1992. Jako samostatný režisér debutoval v roce 1960 snímkem pro děti Případ Lupínek.

Do širokého povědomí Vorlíček vstoupil parodií na komiksové seriály Kdo chce zabít Jessii?, kde s filmem propojil typické kresby Káji Saudka. Na tomto filmu začala také spolupráce dvojice Václav Vorlíček - Miloš Macourek. K jejich nejslavnějším filmům patří Pane, vy jste vdova!, Dívka na koštěti, Což takhle dát si špenát či Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko. Vrcholem jejich televizní tvorby se staly i ve světě úspěšné pohádkové seriály Arabela a Arabela se vrací. Populární byly také sci-fi seriály Létající Čestmír a Křeček v noční košili.

K Vorlíčkovi neodmyslitelně patří pohádky. Tou ve světě neslavnější a autorovi nejmilejší jsou Tři oříšky pro Popelku. Diváci si oblíbili i Prince a Večernici, Kouzelný měšec, Jezerní královnu, Jak se budí princezny či Krále sokolů.

Vorlíčkovy filmy jsou charakteristické nezaměnitelným a často hodně černým humorem. Na druhou stranu ale Vorlíček dokázal být velmi poetický ve svých slavných pohádkových příbězích.

Diváci mohli Vorlíčka vidět na mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech v roce 2017, kde osobně uvedl v tamním Městském divadle více než 50 let starou komedii „Kdo chce zabít Jessii? a obdržel cenu. Zaplněné divadlo ho odměnilo za jeho práci několikaminutovým potleskem vestoje. „Musím přiznat, že při práci na všech filmech jsem se výborně bavil,“ řekl tehdy publiku.

Vzpomínky na Václava Vorlíčka

"Myslím, že kdyby se se svými schopnostmi narodil v Hollywoodu, tak ho zná celá zeměkoule," řekl režisér Zdeněk Zelenka. Žánr, ve kterém ho zná dětské i dospělé publikum, podle něj Vorlíček dokázal mistrovsky. "Jsou to vzorové komedie, matematicky přesně vystavěné. Nesmírně jsem si ho vážil," řekl Zelenka, který s Vorlíčkem mimo jiné učil na pražské FAMU a jeho starší kolega ho jako člen komise do školy kdysi přijímal.

"Vážil jsem si ho za to, že rozvíjel českou komedii, dělal filmy pro lidi, které byly zábavné, a přitom ne hloupé. To považuju za velkou dovednost, protože sami dnes vidíme, jak právě v české kinematografii takové filmy lidem chybějí a jak naopak ty Vorlíčkovy stále baví i nové generace," řekl filmař Fero Fenič. 

Režisérka Alice Nellis dodala, že Vorlíček dokázal pobavit mnoho dětí i dospělých. "Tolik generací vyrůstalo na jeho filmech a doteď se jim dokážou lidí smát... A ten smích je něco, co v dnešní době všichni hrozně potřebujeme," řekla.

Obrovským vkladem do života bylo setkání s Vorlíčkem třeba pro zpěvačku Petru Černockou, kterou režisér v roce 1971 obsadil do hlavní role ve filmu Dívka na koštěti. "Vklad do mého života, ačkoli jsme si to ani on, ani já tehdy neuvědomovali, byl obrovský, já jsem do smrti smrťoucí Saxana a za jeho film mě mají rádi jak dospěli, tak děti," řekla Černocká. Herečkou se i přes velký úspěch filmu nestala. "Fascinovala mě na něm nepolevující invence, vždycky něco chystal a měl něco promyšleného. Teď určitě také chystal nějakou pohádku, na kterou ale už nedojde. To mě mrzí za všechny děti, které jeho filmy měly rády," řekla.

"Znali jsme se skoro 50 let. V roce 1970 mi Václav nabídl roli v komedii Dívka na koštěti a od té doby jsme spolu dělali mnohokrát. Jeho filmy s námi zůstanou napořád a nikdy diváky neomrzí," řekl Jan Hrušínský, který byl v Dívce na koštěti Černocké partnerem.

Autor:

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč