Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve věku 90 let zemřel kubánský vůdce a komunistický revolucionář Castro

Lidé

  6:57aktualizováno  9:10
HAVANA - Ve věku 90 let zemřel v pátek ve večerních hodinách vůdce kubánské revoluce a dlouholetý prezident Fidel Castro. Oznámil to v sobotu podle agentury AFP jeho mladší bratr Raúl, který Fidela v roce 2006 vystřídal v čele země. Jeho tělo by mělo být zpopelněno ještě v sobotu, a to v ranních hodinách místního času.

Fidel Castro se objevil po měsíci na veřejnosti foto: Reuters

‚Advokát chudých‘. Muž, který přivedl kubánskou ekonomiku ke kolapsu

Smrt Fidela Castra oznámil ve státní televizi jeho bratr Raul. „Ve 22:29 vrchní velitel kubánské revoluce, Fidel Castro, zemřel,” řekl Raul Castro.

Ulice Havany jsou nyní tiché a obyvatelé prý na zprávu o smrti Fidela Castra reagují se smutkem. V americkém Miami naopak kubánská komunita slaví.

„Naříkám nad smrtí Fidela Castra, vůdce kubánské revoluce a symbolického odkazu 20. století,” napsal na svůj twitter mexický prezident Enrique Pena Nieto.

Fidel Castro vládl Kubě téměř půlstoletí. Pro jedny byl totalitní vládce, zatímco pro druhé „garant důstojnosti a nezávislosti Kuby“.

„El comandante“ Castro si příznivce získával nejen bojem proti imperialismu, pod hesly „Vlast nebo smrt!“, ale posléze i bezplatným zdravotnictvím a odstraněním zhruba 25procentní negramotnosti. Jeho budování socialismu však nakonec přivedlo kubánské hospodářství ke kolapsu. Příznivce získával jako věčný revolucionář bojem proti imperialismu, ale i osobním kouzlem. Mnohé fascinoval, když v lednu 1959 jako šarmantní mladý partyzán triumfálně vjížděl do Havany a na ramenou mu seděly dvě holubice (pro někoho to bylo znamení afrokubánských bohů orišů). Více o životě Castra čtěte zde.

Pro talentovaného řečníka Castra nebylo v 50. letech obtížné získat si srdce davu. Kuba byla tehdy rájem amerických investic i turistů, kteří se jezdili bavit do havanských nevěstinců, zatímco většina venkovského obyvatelstva žila v chatrčích. Země byla sice třetí v příjmech na hlavu ze zemí Latinské Ameriky, ale mezi obyvateli panovaly extrémní rozdíly. Tehdy vtrhl na politické kolbiště „advokát chudých“ Fidel Castro.

Fidel Castro přijímá gratulace i od těch nejmenších.
Fidel Castro slaví 90 let v teplákovce.

V červenci 2006 předal Fidel Castro klíčové vládní pravomoci bratrovi Raúlovi. Původně mělo jít pouze o dočasné řešení, než se dlouholetý vládce Kuby dostane ze zdravotních problémů. V únoru 2008 ale Raúl získal vedoucí funkce natrvalo.

Castrův život v datech:

1. ledna 1959 — Castrovi povstalci se chopili moci, diktátor Fulgencio Batista uprchl z ostrova.

červen 1960 — Kuba znárodnila Spojenými státy vlastněné ropné rafinérie poté, co odmítly zpracovávat sovětskou naftu; do října byly znárodněny prakticky všechny ostatní americké podniky.

říjen 1960 — Washington zakázal exportovat veškeré zboží na Kubu s výjimkou jídla a léků.

16. dubna 1961 - Castro vyhlásil Kubu socialistickým státem.

17. dubna 1961 - nepovedená invaze kubánských exulantů s podporou americké CIA v Zátoce sviní.

7. února 1962 - Washington zakázal veškerý kubánský import.

říjen 1962 - americká blokáda si vynutila odstranění sovětských jaderných raket z Kuby; americký prezident John F. Kennedy soukromě souhlasil, že nepodnikne invazi na Kubu.

březen 1968 - Castrova vláda převzala prakticky všechny soukromé podniky.

duben 1980 - exodus z přístavu Mariel poté, co Kuba prohlásila, že může kdokoli odejít; z ostrova uprchlo zhruba 125.000 Kubánců.

prosinec 1991 - rozpad Sovětského svazu těžce zasáhl kubánskou ekonomiku.

srpen 1994 - Castro prohlásil, že nebude bránit Kubáncům v odchodu. Na moře se vydalo na 40.000 lidí, aby dopluli do Spojených států.

18. března 2003 - 75 kubánských disidentů bylo odsouzeno k trestu vězení.

31. července 2006 - Fidel Castro oznámil, že podstoupil operaci a dočasně předal moc bratru Raúlovi.

19. února 2008 - Castro rezignoval coby kubánský prezident.

červenec 2010 - po letech v ústraní se Castro znovu začal objevovat na veřejnosti. Navštívil vědecký ústav, poskytl televizní rozhovor, hovořil s akademiky a dokonce se vypravil na delfíní představení do mořského akvária.

19. dubna 2011 - Raúl Castro vystřídal Fidela na postu prvního tajemníka komunistické strany. Jednalo se o poslední oficiální funkci, kterou Fidel Castro zastával.

19. dubna 2016 - Fidel Castro přednesl projev na rozloučenou na sedmém sjezdu kubánských komunistů. Prohlásil přitom: "Brzy budu jako všichni ostatní. Čas si přijde pro nás pro všechny, ale ideje kubánské revoluce přetrvají."

25. listopadu 2016 - Fidel Castro zemřel.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat