Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřela Fan Vavřincová. Autorka Takové normální rodinky

Lidé

  13:48
PRAHA - Necelý měsíc po svých 95. narozeninách zemřela v neděli časně ráno spisovatelka a scenáristka Fan Vavřincová. Sdělila to její vnučka Jolana Peterská. Žena se proslavila zejména jako autorka předlohy k filmu Eva tropí hlouposti a scénáře k seriálu Taková normální rodinka.

Ve věku 95 let zemřela 16. prosince spisovatelka a scenáristka Fan Vavřincová. foto: ČTK

Vavřincová, vlastním jménem Věra Němotová, se narodila 17. listopadu 1917. Začala psát už v šestnácti letech na gymnáziu, je autorkou řady detektivních příběhů, povídek, románů pro dívky a televizních inscenací.

Věčná záhorská růže

Ještě než maturovala na pražském francouzském gymnáziu se provdala za podnikatele, s nímž měla dvě dcery. Po únoru 1948 jim komunisté vyvlastnili dům i podnik (výrobnu lihovin) a Vavřincová se živila jako účetní. V roce 1939 zfilmoval na základě její knihy režisér Martin Frič film Eva tropí hlouposti s Natašou Gollovou a Oldřichem Novým v hlavních rolích.

Příběh potrhlé Evy, která se pro svou tetičku vydá k sousedům uloupit návod na pěstování záhorské růže, je považován za první českou crazy komedii. Původně vycházel na pokračování v časopisu Ahoj.

Konec v nejlepším

Taková normální rodinka se na obrazovkách poprvé objevila v roce 1968 jako televizní komedie. Po četných příznivých ohlasech diváků napsala autorka knihy pokračování, z něhož režisér Jaroslav Dudek tři roky nato udělal seriál. Po osmi dílech ale sami tvůrci seriál ukončili s tím, že v nejlepším se má přestat.

Pravou příčinou bylo nejspíš doporučení tehdejšího režimu, aby se zaktualizovaly postavy - například z malých "raubířů" se měli stát pionýři, což autorka odmítla. Vavřincová je také autorkou několika humoristických románů, například Prázdniny s Julií, Sladká dívka, Lépe je být pošetilý či Zázračné dítě.

Napsala také detektivky Vrah a srdcová dáma a Vlk a sedm kůzlátek. Podílela se údajně také na scénáři další slavné Fričovy komedie Hotel Modrá hvězda (1941). Pro Československou televizi psala i silvestrovské skeče a humorné scénky.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat