Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Věštkyně Jolanda filmaře vyhnala. Nyní s natáčením dokumentu souhlasí

Lidé

  10:00
DĚČÍN - Tvrdí o sobě, že dokáže předvídat budoucnost. Díky svéráznému stylu, výrazům a mizerné slovní zásobě se televizní věštkyně Jolanda stala hvězdou sociálních sítí. Skupina mladých filmařů o ní chce natočit dokumentární film. Přemluvit věštkyni, aby se zapojila do projektu "Tam, kde žiješ", je ale zatím těžší než předvídání věcí budoucích.

Větškyně Jolanda foto: Tam,kde žiješ

Původně měl celý dokument pojednávat výhradně o populární Jolandě. "Říkali jsme si, jaká to bude paráda - zavoláme Jolandě a natočíme o ní dokument. Záhy se ale ukázalo, že to bude složitější," popisuje režisér projektu Ondřej Moravec.

Jak píše i na webu tamkdezijes.cz, s Jolandou zatím absolvovali jediné chaotické "rande", které skončilo razantním odmítnutím mladých filmařů. "Stáli jsme, jako kdyby nám někdo karty do ksichtu hodil a kyvadýlkem k tomu pěkně trknul," popisují na webu dokumentaristé.

Mladí filmaři na schůzce s věšticí Jolandou

Po neúspěšném vyjednávání s Jolandou přistoupili proto na jiný formát dokumentu - obsáhlejší a vypovídající také o dalších známých českých věštcích. Studenti FAMU chtějí proniknout do hloubky fenoménu televizních věštců, kterým se mnozí posmívají, jiní se ale na ně v těžších životních chvílích obracejí pro radu.

"Podnítil nás k tomu i slogan Vlastíka Plamínka 'Co Čech, to věštec'," říká Moravec. Vedle Vlastíka Plamínka navštívili studenti s kamerou také Alenku Pastelku a Stanley Bradleyho.

Jolandy se ale přesto nevzdávají - od oné květnové schůzky si s ní vyměnili několik přesvědčovacích SMS zpráv a telefonních hovorů - naposled tento týden v pondělí. "Rozhovor působil docela pozitivně. Překvapilo nás, jak si velmi bedlivě střeží soukromí. Neustále opakuje, že jde o její čest," uvádí Moravec.

KDO ZA TÍM STOJÍ?

  • Studentskou filmovou společnost Apropo tvoří tandem Pavla Klimešová (produkční) a Ondřej Moravec (scenárista, režisér)
  • Oba studují na pražské FAMU
  • Snaží se podívat na svět netradičním, možná i trochu bizarním kaleidoskopem. Ukázat věci, které jsou na okraji, jen tak....apropo.

"Každý den je to s ní jinak, " podotýká Moravec. V úterý se opět naladil na pozitivní vlnu. Jolanda souhlasí s natáčením příští týden.

Premiéra dokumentárního snímku je naplánovaná na konec letošního roku, v současnosti shánějí studenti finance na uhrazení štábu, postprodukce a tantiémy pro věštce. Prostřednictvím portálu Hithit žádají o finanční pomoc širokou veřejnost.

TEASER # 1 - Tam, kde žiješ from Ondra Moravec on Vimeo.

Autoři:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat