Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lidé

Měli jsme tu papouška simulanta. Předstíral kašel, aby si vynutil pozornost, říká veterinářka Helena Vaidlová

Veterinářka Helena Vaidlová | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Premium Rozhovor
Veterinářka Helena Vaidlová o tom, jak hrála fotbal se slony, o ptačích zlozvycích, toulavých kočkách a také o tom, proč by nemohla léčit pavouky.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Jaký pán, takový pes, praví jedno české rčení. Podle veterinářky Heleny Vaidlové platí stoprocentně. Někdy jí prý stačí zahlédnout majitele ve dveřích ordinace, a už ví, jakou diagnózu bude mít mazlíček. Chování lidí se totiž na zvířatech odráží.

„Jednomu páru jsem dokonce měla chuť doporučit, aby dali svého papouška někomu jinému. Nebo aby se rozešli,“ popisuje zvěrolékařka. Pták byl totiž ze svých lidí tak nešťastný, že se celý oškubal.

Na její klinice v Kralupech nad Vltavou najde pomoc celá řada zvířecích druhů – se svým týmem totiž léčí nejen psy a kočky, ale také plazy a ptáky. Ti se do její ordinace sjíždějí ze všech koutů republiky.

Papouškům a dravcům zachraňuje život i v pražské zoo, a to společně se svým manželem Antonínem, který má celou tamní ptačí expozici na starosti. Jako kurátor.

Na začátku to přitom vypadalo, že se bude Helena Vaidlová věnovat úplně jiným zvířatům. Své první zkušenosti totiž sbírala u slonů. Třeba jako stážistka v malajsijské rezervaci Kuala Gandah, kde nacházeli útočiště sloni odchycení na plantážích s olejnými palmami.

Lidovky.cz: Jak se chytá divoký slon?
Složitě. Potřebujete na to skupinu lidí, dva vycvičené slony a spoustu času. Nejméně dva dny. Pak taky nákladní auto. Do toho se slon, kterého lidé předtím vypátrali a uspali, naloží.

Samotný odchyt vypadá tak, že se divoké zvíře nastřelí uspávací puškou a připoutá ke stromu. To aby neuteklo. Poté se k němu vyseká cesta a na jejím konci se vykope jáma.

Do té najede vůz, do jehož nákladového prostoru se dovede omámený slon. Nasměrují ho tam dva vycvičení chobotnatci – jeden ho vede zleva, druhý zprava. A je hotovo. Pak už se může jet do rezervace, kde se divoký slon vypustí.

Lidovky.cz: Proč se vůbec sloni odchytávají?
Aby přežili. Malajsijská krajina už je celá rozparcelovaná, lesy postupně nahradily plantáže. Sloni už nemají kam jít. Mají taky hlad. Občas to vyřeší tím, že vběhnou na některou z plantáží a celou ji sežerou.

Taky ji podupou, takže po nich zbude doslova spoušť. Farmáři pak mají tendenci nebohé slony střílet. Aby se to nedělo, vymyslel stát speciální program, v rámci nějž se takoví sloni odchytávají a odvážejí do rezervace. Naštvaní farmáři zkrátka zavolají na speciální linku a tam si odchyt objednají. Stát je také coby majitele zplundrované plantáže odškodní.

Lidovky.cz: Jak často se stává, že akce dopadne tragicky – ať pro lidi nebo pro slony?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...