Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Padl ve Vietnamu, jeho dopisy dostala rodina až nyní

Lidé

  15:00
Když 25. března 1969 padl ve Vietnamu, měl u sebe 22letý americký vojín Steve Flaherty čtyři dopisy. Pro svou matku, sousedy, spolužákovy rodiče a sestru své bývalé přítelkyně. K adresátům se však psaní nikdy nedostala. Zabavili mu je vietnamští vojáci a v rámci propagandy je četli v rozhlase, aby vzali Američanům odhodlání bojovat.

Seržant Steve Flaherty padl v roce 1969 ve Vietnamu. foto: Reuters

Teprve 43 let od těchto událostí doputovaly dopisy k Flahertyho rodině. Začátkem června je během zahraniční návštěvy ve Vietnamu obdržel od tamních představitelů americký ministr obrany Leon Panetta výměnou za soukromý deník vietnamského vojáka, který pro změnu v roce 1966 zabavili Američané.

O uplynulém víkendu si pak psaní během slavnostního ceremoniálu ve Washingtonu převzali Flahertyho příbuzní. "Je to zázrak, že se ty dopisy objevily po takové době," prohlásil vojákův strýc Kenneth Cannon. "Jsou v perfektním stavu na to, jak jsou staré. Vím, že Steve by byl rád, že jsou zpátky doma," dodal podle listu The Washington Post. "Neměli jsme ani tušení o jejich existenci," poznamenala Flahertyho švagrová Martha Gibbonsová.

Seržant Steve Flaherty padl v roce 1969 ve Vietnamu. Jeho pošta dorazila k příbuzným teprve nyní.

Místo baseballu šel do armády

"Jestli zavolá táta, vyřiď mu, že jsem se dostal do těsné blízkosti smrti, ale jsem o. k., měl jsem velké štěstí. Brzy zase napíšu," citovala média z vojákova dopisu matce. "Naše jednotka začala s 35 muži a skončila s 19. Přišli jsme o velitele a jednu celou skupinu."

O prožitých hrůzách psal podrobně také Betty Buchananové, mladší sestře dívky, se kterou se před svým odchodem do Vietnamu rozešel. "Ten den byl pro nás a mé muže těžkou zkouškou. Tahali jsme více raněných a mrtvých těl, než bych kdy mohl zapomenout... Cítil jsem, jak kolem mne létají kulky. Nikdy v životě jsem se tolik nebál," svěřil se Steve Flaherty, který jen pár dní po dopsání řádek padl.

Do Vietnamu se přitom dostal souhrou náhod. Narodil se v japonském Oisu japonské matce a americkému otci, ale vzápětí skončil v sirotčinci. Zde si ho v polovině 50. let všiml americký voják Ronald Flaherty a přiměl svoje rodiče, aby chlapce adoptovali. Do Spojených států se tak Steve poprvé dostal ve svých devíti letech. Vyrůstal v Severní Karolíně a závodně se věnoval baseballu. Jak popsal jeho strýc, Steve byl natolik talentovaný, že měl možnost vstoupit do profesionální baseballové ligy, místo toho dal ale v říjnu 1967 přednost armádě. Hned následujícího roku ho vyslali do Vietnamu, kde v březnu 1969 přišel v boji o život.

"Je to špinavá a krutá válka, ale jsem si jistý, že lidé pochopí její smysl, i když s tím mnozí z nás nemusí souhlasit," psal v posledních dopisech. "Byl to vystrašený mladý muž -a kdo by také nebyl?" vzpomněl na synovce Kenneth Cannon. "Věděl, že bojuje s nepřítelem, kterého nemůže vidět, a vede válku, kterou nemůže vyhrát," řekl.

Získané dopisy hodlá rodina věnovat vojenskému muzeu v Severní Karolíně, kde budou vystaveny v rámci připomínky téměř tisíce tamních mužů padlých ve Vietnamu.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!