Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

‚Dívejte se na hvězdy, ne na nohy.‘ Připomeňte si Hawkingovy slavné výroky

Profesor Stephen Hawking. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Profesor Stephen Hawking. | foto: ČTK

PRAHA Co si bude svět pamatovat z díla světoznámého astrofyzika Stephena Hawkinga, který zemřel ve středu ve věku 76 let? Kromě výsledků jeho bádání, v němž skloubil Einsteinovu obecnou teorii relativity a kvantové mechainky půjde bezpochyby o glosování života a světa. Připomeňte si Hawkingovy nejznámější výroky.

O smrti

„Mozek vnímám jako počítač, tkerý přestane pracovat, když mu selžou součástky. Pro rozbité počítače není žádné nebe nebo posmrtný život, jde o pohádku pro lidi, kteří se bojí tmy.“ (Z rozhovoru pro Guardian)

O vztazích

„Všiml jsem si, že lidé, kteří tvrdí, že vše je předurčeno a my na tom nic nemůžeme změnit, se rozhlíží před tím, než přejdou ulici,“ (Z knihy Černé díry a budoucnost vesmíru).

„Až si příště bude někdo stěžovat, že jste udělali chybu, tak mu řekněte, že je to možná dobře. Protože bez nedokonalostí a chyb bych neexistoval ani já ani vy,“ (Z knihy Stručná historie mého života).

O inteligenci

„Inteligence je schopnost přizpůsobit se změně,“ (Z knihy Stručná historie mého života).

O životě

„Život by byl tragédií, kdyby nebyl vtipný.“ (Z rozhovoru pro The New York Times v roce 2004).

„Ať se zdá život jakkoliv těžký, vždy existuje něco, co můžete dělat a uspět v tom,“ (Ze slavnostní řeči na Oxfordské univerzitě v roce 2016).

„Za prvé, dívejte se nahoru na hvězdy, a ne dolů na nohy. Za druhé, nikdy nepřestaňte pracovat. Práce vám dává smysl a život je bez ní prázdný. Za třetí, pokud budete mít štěstí a najdete lásku, pamatujte, že je tam, a nikdy ji nezahoďte,“ (Z rozhovoru po stanici ABC v roce 2010).

„Jsem jako dítě, které nikdy nevyrostlo. Stále se ptám, jak a proč. Příležitostně najdu odpověď,“ (Z knihy Stručná historie mého života). 

Stephen Hawking
Zahájení paralympiády na Olympijském stadioně v Londýně. (Stephen Hawking)

O svobodě

„Udržování aktivní mysli bylo zásadní pro mé přežití, stejně jako udržování smyslu pro humor,“ (Z dokumentárního film Stephen Hawking v roce 2013).

„Kdybych si mohl vybrat superhrdinu, kterým bych chtěl být, vybral bych Supermana. Je vším, čím já ne.“ (V projevu k astronautům NASA v roce 2014).

„Ačkoliv se nemůžu hýbat a mluvit, můžu mluvit skrz počítač a má mysl je svobodná,“ (Z knihy Stručná historie mého života).

O vesmíru

„Ptát se na to, co se stalo před vznikem vesmíru, je totéž, jako se ptát na bod na Zemi o souřadnici 91 stupňů severní šířky, není to zkrátka definováno. Místo toho, abychom říkali, že vesmír byl stvořen a že možná jednou zanikne, bychom měli jen říkat: Vesmír je,“ (Z rozhovoru pro Guardian).

„Můj cíl je prostý. Je to plné pochopení vesmíru. Proč je takový, jaký je a proč vůbec existuje,“ (Z projevu na vědeckém mezinárodním festivalu v roce 2011).

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...