Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Záhadný 'lesní mladík' je zřejmě lhář

Magazín

  7:00
BERLÍN - Vyšetřování případu „lesního mladíka“ Raye ani po více než měsíci nijak nepokročilo. Jedno je však už nyní jasné: historka 17letého muže o tom, že strávil pět let v divočině, je smyšlená.

Jediný portrét Raye

K tomuto závěru definitivně došla německá policie poté, co důkladně prozkoumala Rayovy věci – batoh, stan i spací pytel. Ty v žádném případě nejeví známky toho, že by byly delší dobu používány venku.

Slabiny se však podle britského listu The Daily Mail objevily i v dalších místech jeho vyprávění. Ray, který se začátkem září přihlásil na berlínské radnici se slovy: „Jsem na světě sám. Nevím, kdo jsem. Prosím, pomozte mi,“ například tvrdil, že jeho matka Doreen před pěti lety zemřela při autohavárii. Německá policie však v databázi žádnou nehodu osoby s tímto jménem v posledních letech nezaevidovala. Vyšetřovatelé se nemohou dopátrat ani Rayova otce Ryana, se kterým se mladík po matčině smrti toulal po německo-českých hranicích a který nešťastnou náhodou přišel před časem o život. Mladík uvedl, že ho zakopal na neznámém místě v lese, ale není schopen hrob znovu najít.

Vše komplikuje fakt, že Ray odmítá s policisty spolupracovat. Kromě ohrané historky nechce prozradit cokoli ze svojí minulosti. Odmítl i mezinárodní pátrání po svých příbuzných. „Všichni jsou mrtví. Chci jít dál a začít nový život sám pro sebe,“ prohlásil. Lékaři u něj přitom nezjistili žádné známky mentální poruchy ani důvody ke ztrátě paměti. Je podle nich zcela zdráv.

Stopa vede do Švýcarska
K poslednímu zlomu v mladíkově případu došlo v pátek. Policistům se přihlásil švýcarský pár s tím, že Ray je jejich vnuk. Potvrdit by to měla analýza DNA, mladý muž ji však prozatím odmítá.

Stejně tak nechce, aby byla zveřejněna jeho fotografie. Vzhledem k tomu, že úřady musí respektovat práva nezletilé osoby, média stále dokola otiskují pouze portrét světlovlasého chlapce s modrýma očima vytvořený podle snímku pořízeného sociálními pracovníky. Doteď kriminalisté měli za to, že Ray pochází z Velké Británie, protože hovoří plynně anglicky. Německy umí jen pár slov. V případě, že se potvrdí jeho příbuzenské vazby se švýcarskou dvojicí, bude převezen do Švýcarska. Podle listu The Daily Mail bude v takovém případě moci Německo žádat od švýcarských úřadů peníze za chlapcovu dosavadní péči.

Ray je teď ubytován v zařízení pro mládež v berlínském obvodu Tempelhof-Schöneberg a to jeho soukromí plně respektuje. „Rozhodli jsme se, že věc nebudeme zatím dále vyšetřovat nebo zveřejňovat o chlapci více informací. Naším posláním je chránit ho,“ citovala před časem ČTK poradkyni pro mládež Angeliku Schöttlerovou.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat