„Včera ráno se mi na telefonu objevila ikonka Google kalendáře, která mi připomněla, že jsme touto dobou měli být na cestě do Japonska. Tato představa připomíná spíše už jinou realitu – v té současné místo cestování organizujeme míchaní dezinfekce, která pomalu dochází i v prvních liniích jako nemocnice nebo domovy pro seniory,“ říká Alexandra Střelcová z Haenke.
Které rostliny posilují imunitní systém?Vědecké výzkumy ukazují na účinky molekul obsažených v některých léčivých rostlinách. Pro ty nemusíte chodit dál než do vlastní kuchyně: kromě rozmarýnu to je například máta, bazalka, oregáno, ale taky třeba fenykl nebo česnek. Všechny tyto rostliny byly testovány proti různým virovým onemocněním s velmi slibnými výsledky. Největší “virobijec” je ale bezkonkurenčně tea tree. Jedna studie z roku 2013 uvádí, že esenciální olej z tea tree brání vzniku chřipky a v kombinaci s eukalyptovým olejem i proti viru herpes simplex. Zapomenout nesmíme ani na třapatku nachovou aka Echinacea purpurea, která je také skvělá na posílení imunity. Rady na co si dát pozor při výrobě domácí dezinfekce najdete ZDE. |
„Na internetu se sice objevují všelijaké návody, jak si namíchat vlastní dezinfekční přípravek doma, ale pro to, aby byl výsledný produkt účinný a nezpůsobil poranění kůže, je potřeba umět správně zacházet s ingrediencemi. Mezi ty patří – podle ověřeného návodu Světové zdravotnické organizace - etanol, glycerol, peroxid vodíku a destilovaná voda,“ vysvětluje Střelcová.
Julien Antih z Haenke je původním povoláním farmaceut a přípravu léčiv ovládá bez problémů. Rozhodli se tedy, že zorganizují míchání dezinfekce pod jeho vedením, která bude následně distribuovaná do míst, jež akutním nedostatkem nyní trpí – například Fakultní nemocnice v Motole.
Začali tak rychle přemýšlet o místě vhodném pro výrobu. „V noci z pátku na sobotu přišlo souhlasné potvrzení děkana Fakulty tropického zemědělství ČZU, doc. Ing. Jana Banouta, PhD., který přislíbil poskytnutí laboratoře etnobotaniky a etnofarmakologie. Tam za normálních okolností působí Julien jako doktorand - zkoumá léčivé účinky esenciálních olejů z tropických rostlin a jejich možnosti využití pro dýchací onemocnění,“ vysvětuje organizátorka projektu.
„Mezitím jsme spustili sbírku na portálu Donio, díky které budeme moci celou iniciativu financovat: náklady půjdou především na výrobu a distribuci dezinfekčního přípravku. Momentálně oslovujeme organizace, které by nám mohly poskytnout ingredience nutné k výrobě – jednáme se státní správou i soukromými firmami. Kromě finanční pomoci hledáme i dobrovolníky, jež by nám pomohli s mícháním i s distribucí,“ říká na závěr Střelcová.
HaenkeMisí česko-francouzského projektu Haenke je přibližovat veřejnosti funkce rostlin ve společnosti skrze přednášky, workshopy, koncerty a další události. Zeleň propojujeme s vědou a uměním i v rámci instalací, které se objevily např. v Českém centru v Londýně, CAMP, restauraci Eska, Francouzském institutu nebo na Střeše Lucerny. Instalace Victoria Pragensis – botanický labyrint složený z téměř tisíce rostlin, která se v létě 2017 objevila na Piazzettě Národního divadla - získala nominaci na Českou cenu architektury a přitáhla pozornost řady českých i zahraničních médií. |